"Нацбанк буде правий, якщо продовжить термін дії норми про обов'язковий продаж валютної виручки експортерами ще на шість місяців. Цей захід на сьогодні абсолютно виправданий. Жодних проблем у зв'язку з продовженням виникнути не повинно", - вважає О.Устенко.
За словами експерта, вже через півроку при ухваленні рішення про нове продовження дії норми про обов'язковий продаж експортної виручки, потрібно буде проаналізувати стан фінансового рахунку. "Якщо обсяг золотовалютних резервів буде на рівні покриття трьох місяців імпорту, це стане позитивним сигналом і можна буде відмовитися від цього заходу. До того ж, необхідно звернути увагу на обсяг перерахування валюти від "заробитчан" і припливу прямих іноземних інвестицій, які також впливають на стан фінансового рахунку", - відзначив Устенко.
Він також наголосив, що введення даної норми було викликане необхідністю створення каналу для постійного надходження іноземної валюти до України у гарантованих обсягах. "Півроку тому, перед виборами, девальваційні очікування у країні були досить високимиі, крім того існували побоювання, що експортери притримуватимуть виручку за межами України, а це означає, що у короткостроковому періоді країна могла недоотримати необхідних обсягів іноземної валюти", - сказав Устенко.
Економіст відзначив, що зараз ситуація з надходженням валюти до країни стабілізувалася. Крім того, зменшився попит населення на іноземну валюту, про що свідчить статистика НБУ. "У квітні населення купило близько 200 млн доларів, і це рекордно низький показник, зафіксований за всю новітню економічну історію України", - наголосив експерт.
Виходячи з цього, Устенко вважає, що немає сенсу подовжувати захід щодо паспортизації валютних операцій для населення, оскільки попит з боку населення на інвалюту практично знівельовано.
Нагадаємо, Нацбанк зобов'язав юросіб-резидентів продавати 50% валютної виручки, отримуваної від продажу товарів на експорт, з 19 листопада строком на півроку. Таке рішення було спрямоване, зокрема, на стабілізацію фінансового ринку, який у той час фіксував рекордний попит на валюту з боку населення.