На період дії воєнного стану Кабінет Міністрів України запровадив режим експортного забезпечення. Він полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів аграрної продукції. Про це повідомили в Міністерстві економіки.
За даними Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби, за неповні 8 місяців 2024 року було експортовано понад 5 млн тонн сільськогосподарської продукції вартістю понад 50 млрд грн з ознаками ризику неповернення валютної виручки.
"Тому з метою мінімізації схем порушення законодавства України під час експорту окремих видів товарів, виведення значної частини економіки з тіні та збільшення надходжень до державного бюджету уряд запроваджує режим експортного забезпечення на деякі категорії аграрної продукції", - пояснив заступник міністра економіки - торговий представник України Тарас Качка.
За його словами, режим експортного забезпечення передбачатиме:
- експорт товарів виключно зареєстрованими платниками податку на додану вартість;
- встановлення мінімальних експортних цін на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення. Різниця між фактурною та митною вартістю товарів не має бути від'ємною;
- електронний обмін інформації між Національним банком, Державною податковою службою та Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства;
- особливості складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому режим експортного забезпечення стосуватиметься, зокрема меду, горіхів, пшениці, жита, ячменю, вівса, кукурудзи, соєвих бобів, насіння ріпаку, насіння соняшнику, олії соєвої, олії соняшникової, олії ріпакової, макухи.
Відповідна постанова набуде чинності через 30 днів після приведення у відповідність та ухвалення всіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів.
Раніше ми писали, що за дев'ять місяців 2024 року обсяги експорту агропродукції України зросли більш ніж на чверть, а саме на 9,9 млн тонн. Їхня вартість збільшилася на 1,4 млрд доларів США.