«Золоті» яйця: що відбувається на ринку і чому вони стрімко дорожчають

Списати такий стрибок цін виключно на сезонність не можна, оскільки курятина не подорожчала.
«Золоті» яйця: що відбувається на ринку і чому вони стрімко дорожчають
Debby Hudson / unsplash.com

За два тижні листопада ціни на курячі яйця в Україні подорожчали у 1,5-1,7 раза. Якщо у жовтні яйця популярного розміру С1 у торговельних мережах коштували 38-42 грн за десяток, то тепер їхня ціна зросла до 70-75 грн. Вже недалеко до європейського рівня, де ціна на подібні яйця – тобто не біологічне та не від несучок вільного вигулу – становить 1,8-2 євро за десяток. Таке різке подорожчання може мати ознаки картельної змови виробників яєць.

Про це пише LIGA.net, аналізуючи ситуацію над ринком.

Читайте також:

Видання повідомляє, що 3 провідні компанії, на яких разом припадає близько 60% промислового виробництва яєць – група "Авангард" Олега Бахматюка (ТМ "Квочка"), Ovostar Union Бориса Бєлікова та Віталія Вересенка (ТМ "Ясенсвіт") та Inter Edinstvo Богдана Єсипова та Юрія Шевченка (ТМ "Це – Яйце!") – від коментарів нинішньої ситуації ухиляються.

Зазначається, що офіційну версію стрибка цін на яйця представив заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, який навів дві складові. По-перше, це сезонне подорожчання, адже зі скороченням світлового дня несушкам потрібно більше електричного освітлення. По-друге, зросли ціни на корми – завдяки розблокуванню морських портів для зерна з України знову відкрито світові ринки, на яких зростають ціни.

Однак, як пише видання, у такому разі має відповідно подорожчати м'ясо курей – корм для бройлерів майже з тієї ж годівниці. Різниця лише у преміксах, тобто певних добавках. При цьому курятина з початку року навіть подешевшала на 2-3%.

Також повідомляється, що наприкінці вересня начальник відділу продажів ТОВ "Інкуба" Євген Хайлов в інтерв'ю галузевому виданню повідомив, що в Україні "перевиробництво харчового яйця". За його даними, влітку – у липні та серпні – виробництво яєць досягло 100 млн шт. щомісяця. Ще до цього, у першій половині року виробництво яєць також зростало – за шість місяців їх зібрали 5,93 млрд шт. Це на 260 млн. шт. більше (+4,4%), ніж торік. Оскільки яєць було достатньо, то й ціни на них не обтяжували сімейні бюджети українців до листопада.

«Скачок цін у листопаді був очікуваним. Але здивував рівень, на який вони підскочили. Подібна ситуація була у листопаді 2022 року, коли яйця раптом подорожчали у 1,5 раза. Тоді Антимонопольний комітет навів різкість і розпочав дослідження ринку яєць. Це стало попередженням гравцям ринку. Тоді ціни навіть трохи зменшилися. Цікаво, що наприкінці одного з попередніх досліджень ринку яєць, яке проводив АМКУ, зазначено, що виявлено "прояви олігополії". Надалі з'ясовано, що на цьому ринку дедалі виразніше проявляється концентрація», - пише видання.

Крім того, повідомляється, що роздрібні торговельні мережі стверджують, що ціни на яйця підвищують саме виробники.

"Закупівельні ціни на яйця виробники підняли приблизно на 50% - з 35 до 62 грн. Це призвело до аналогічного зростання цін для кінцевих споживачів. Тенденція до підвищення продовжується. Тільки за останній тиждень ціни піднялися ще на 15%", - каже Максим Камінський, начальник управління закупівель супермаркетів Varus.

В АТБ також запевняють, що подорожчання спровоковане саме виробниками. За даними Varus, через подорожчання зменшується попит на яйця. Обсяги продажу з початку листопада скоротилися на 10%.

Натомість, як зазначає видання, з початку року за кордон відправили на 41% більше яєць, ніж минулого року. Найбільший обсяг експорту – до Ізраїлю, Польщі та Італії. Навіть за значного нарощування обсягів експорту яєць продають їх дешево – валютний виторг за них збільшився лише на 5,6%. Отже, підштовхувати ринкові ціни в Україні набагато вигідніше.

Раніше ми писали про те, що за підсумками жовтня середня роздрібна ціна на кілограм охолодженої свинини становила 207,9 грн/кг, що на 2,2% або 4,4 грн/кг вище, ніж на місяць раніше.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK