Через зниження врожайності цього року, яка була далека від запланованої, Україна була змушена збільшити постачання деяких овочів. Обсяг імпорту картоплі збільшився суттєво, проте інші овочі демонструють протилежну динаміку.
Про це пише SEEDS із посиланням на слова Богдана Духницького, старшого наукового співробітника відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру Інститут аграрної економіки під час конференції VeggiFruits.
Зазначається, що, за словами експерта, за підсумками 10 місяців 2024 року відбулося зниження вартісних обсягів постачання овочів до України, що вплинуло на їх кількісні обсяги. У той же час імпорт плодів і ягід за своєю загальною вартістю залишився на рівні 2023 року.
«Що стосується динаміки щодо імпортних закупівель за 10 місяців 2024 року, в овочевій групі привертає увагу той факт, що, хоча відносно незначно, але від бази минулого року сталося нарощування на 90% закупівель картоплі. Це пов'язано з тим, що цьогорічний урожай був далекий від прогнозованого. У той час як інші позиції щодо овочів, які у нас були типово основними – це цибуля, часник, морква, капуста та огірки), зараз демонструють суттєве зниження імпорту. Це пов'язано з тим, що частково за рахунок релокації та деформатування спеціалізації багатьма підприємствами вдалося компенсувати суттєве зниження, яке у нас відбулося у 2022 році», – повідомив Богдан Духницький.
Він також зазначив, що за підсумками січня-жовтня цього року географічна структура постачання овочів в Україну має чіткого лідера – це Туреччина. Також великі за вартістю обсяги постачання припадають на Польщу та Нідерланди.
На його думку, у 2025 році, через існуючі обставини, висока ймовірність того, що в цілому на ринку зберігатиметься невизначеність та високі ризики.
«Через те, що за підсумками цьогорічного врожаю відбулося суттєве зниження кількісних та якісних параметрів за такими позиціями, як капуста, яблука, виноград, картопля та деякі інші, необхідність їх імпорту зберігається і це також тягне за собою високі ціни. Проте не всі ці позиції у значних обсягах. Наприклад, на картоплю ціни зараз у середньому вдвічі вищі, ніж були рік тому», – зазначив експерт.
Раніше ми писали про те, що експорт української малини у липні-вересні 2024 року зріс на 36% порівняно з аналогічним періодом минулого року.