Через посилення російських атак на порти, судна, залізницю та енергетику щомісячний експорт зерна з України може скоротитися приблизно на третину.
Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на Reuters.
На скільки може скоротитися експорт зерна з України
За словами заступника міністра економіки України Тараса Висоцького, через посилення атак на порти, судна, залізницю та енергетичну інфраструктуру експорт через Одесу може впасти з нинішніх 6 мільйонів до 4 мільйонів тонн на місяць.
Читайте також: Зерновий експорт: як змінювалися показники України за роки війни
Чому неможливо швидко перенаправити вантажі
Проблему ускладнює те, що понад 90% українського експорту проходить саме через чорноморські порти. Перенаправити вантажі на Дунай можна лише частково — не більше 1 млн тонн на місяць, до того ж така логістика коштує значно дорожче.
Які збитки вже понесли порти та судна
Збитки портових терміналів з початку війни вже сягнули 1,5 млрд доларів. Водночас зростає кількість ударів по суднах, що підвищує вартість фрахту та змушує судновласників уникати українських портів.
Чим загрожує економіці скорочення експорту
Перебої з експортом можуть мати масштабні наслідки для економіки України під час війни. Аграрна продукція залишається одним із головних джерел валютних надходжень держави.
Як раніше повідомляли Dengi.ua, станом на 11 травня у 2025/26 маркетинговому році Україна скоротила експорт зернових та зернобобових культур.
Також Dengi.ua писали, що у 2025 році сумарний виторг десяти найбільших зернотрейдерів України сягнув приблизно 180 млрд грн, що на 38,8 млрд грн менше, ніж у попередньому році.