
Згідно з даними Aggregated Gas Storage Inventory, запаси газу в Україні на початку місяця сягнули критичної позначки в 10% і опустилися нижче 3 млрд куб. м. Однак чи вистачить газу до кінця зими залежить від температури повітря, обсягів видобутку та споживання.
Про це пише "Економічна правда"
Читайте також: Україна різко нарощує імпорт газу: причини
Зазначається, що, за словами експертів, опитаних виданням, до кінця зими газу має вистачити, але є нюанс: переплати, яких можна було уникнути, купивши більше газу влітку за нижчими цінами.
"Газу ледь вистачає. У сховищах є десь 2,5 мільярда кубометрів, які можна підняти. Якщо ж суттєво похолодає, зросте споживання і будуть обстріли, то потрібно буде вживати додаткових заходів, щоб уникнути проблем", - розповів екскерівник "Оператора ГТС" Сергій Макогон.
За словами директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, ситуація напружена і кожен новий обстріл і нові поразки створюватимуть додаткові проблеми.
"Незважаючи на це, до кінця цієї зими газу нам вистачить. Особливо з огляду на той факт, що частина ТЕЦ вже переведена на мазут", - вважає Харченко.
У той самий час повідомляється, що, за словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, запасів вистачить, якщо справдиться прогноз Укргідрометцентру, згідно з яким середня температура в лютому коливатиметься між "мінус" 4 і "плюс" 2 градусами.
"Якщо температура опуститься нижче, то доведеться прикрутити кран промисловості. На думку Рябцева, якби не похолодання в лютому і удари росіян по газовій інфраструктурі, можливо, ніхто б і не згадав про проблеми із запасами", - пише видання.
Крім того, прогнози опитаних ЕП учасників ринку і профільних експертів збіглися в тому, що Україна хоч і з проблемами, але пройде цей опалювальний сезон. Однак усі вони так само говорять про проблеми при підготовці до наступної зими.
"Мене більше турбує проходження не цієї зими, а наступної, тому що це питання суттєво інтегроване з результатами обстрілів. Через них ми втратили дуже відчутну частку власного видобутку - близько 30%", - підкреслив Харченко.
Він також звертає увагу, що, з огляду на можливі проблеми з відновленням Україна не зможе заповнити сховища на 90% власним газом і його доведеться імпортувати.
"Є кілька оцінок щодо необхідного обсягу імпорту: від 3,5 до 4,5 мільярда кубів. Навіть якщо ціни в ЄС знизяться до 300-350 євро за тисячу кубів, все одно йдеться про більш ніж 1 мільярд доларів. Питання, де їх взяти, для мене абсолютно відкрите", - вважає директор Центру дослідження енергетики.
Також з ним погоджується і Сергій Макогон.
"Щоб не повторювати попередніх помилок, треба створити достатній запас газу - не менше 14 мільярдів кубів. Оскільки Україна вийде з цієї зими з порожніми сховищами, то потрібно буде імпортувати десь 3 мільярди кубів. Починати імпорт газу потрібно вже з травня", - каже він.
На думку експерта, потрібно терміново шукати гроші і домовлятися з США або Катаром про постачання СПГ, бронювати СПГ-термінали і транспортні маршрути.
"Цієї зими не буде графіків відключень для населення. Не буде такого, що годину газ є, годину немає. Так воно не працює. Населення не відключатимуть, у крайньому випадку можуть обмежити промисловість. Якось пройдемо цю зиму. Катастрофи чи апокаліпсису не буде, але це буде дорого", - резюмував Макогон.
Раніше ми писали про те, що 11 лютого РФ здійснила черговий масований обстріл енергетики України. Під атакою опинилися об'єкти Групи Нафтогаз у Полтавській області.