Кір Келевра: Врятувати і зберегти

Експерт із криптовалют і засновник bitup.io - про те, як застосувати блокчейн для інформаційного захисту бізнесу та держструктур.
Кир Келевра
Кир Келевра

За останні два десятки років людство навчилося визначати, які технології увійдуть у наше життя і перевернуть його. Але як показала остання кібератака, що підірвала роботу українського бізнесу і розкрила проблеми безпеки зберігання даних багатьох компаній і держструктур, ми досі не вміємо прогнозувати, коли ж варто почати впровадження цих нових технологій. Проте, у світлі останніх подій бізнес задався питанням, як захистити свої дані, і почав серйозно придивлятися до блокчейну.

Читай також: Марихуана, проституція і повітря: куди інвестують криптовалютники

Блокчейн - це технологія, завдяки якій з'явилися bitcoin та інші криптовалюти. Вона являє собою розподілений регістр, до якого вноситься інформація про всі угоди. По суті, це - надійне і зручне сховище даних про транзакції, яке може бути запрограмоване на автоматичний запуск будь-якої операції.

Що важливо, блокчейн, як і інші розподілені регістри, є базами даних, які не підтримуються якоюсь однією юридичною особою, наприклад банком або державним агентством, а адмініструються колективно кількома користувачами. Усі зміни зашифровуються таким чином, що їх не можна змінювати або видаляти, не залишаючи запису про більш ранній стан даних. Теоретично, будь-яка інформація, починаючи із записів про народження і закінчуючи діловими операціями, може бути сформована в ланцюжок постійних і безпечних записів, які захищені від підробки, наприклад, корумпованими чиновниками.

Тому основна перевага блокчейна полягає в децентралізації. Тобто порушення роботи однієї точки не призведе до збою всієї системи. Також блокчейн спрощує наповнення баз даних, забезпечує прозорість і достовірність інформації, внесеної в систему. Крім того, завдяки блокчейну знижуються витрати на захист даних і підвищується ефективність такого захисту.

Читай також: Українці масово відкривають грошові "ферми "

Сьогодні можна нарахувати трохи більше двох десятків різних кейсів використання блокчейн тільки у фінансовому секторі. Наприклад, наявна банківська інфраструктура виконує шість фундаментальних функцій: зберігання грошей, платежі та розрахунки, кредитування, перекази, трастові операції, брокерські сервіси. З моменту публічної появи блокчейн стала очевидною неефективність усіх традиційних банківських процесів. Тому сьогодні під кожну функцію розробляються різні блокчейн-рішення.

Утім, незважаючи на те, що блокчейн спочатку прагнув закріпитися у фінансових послугах, нині зростає інтерес до застосування цієї технології як у реальному секторі економіки, так і в державному секторі. Наприклад, блокчейн може використовуватися для земельних реєстрів, систем управління ідентифікацією, медичних записів і навіть під час проведення виборів.

До того ж, за останній рік одним із головних напрямків у використанні блокчейна стала кібербезпека. Масштабна DDoS-атака, яка накрила в жовтні Netflix, Twitter і PayPal, а потім і атака вірусу "Petya", що вразив близько 10% всіх комп'ютерів в Україні (згідно з даними Microsoft, є інформація про зараження ще в 64 інших країнах), відкрито показали наявні слабкості в захисті даних у світовому масштабі.

Читай також: Курс Bitcoin перевищив дві тисячі доларів

На сьогодні в США вже існують такі блокчейн-проекти і стартапи, як CertCoin, GuardTime і Nebulis, мета яких - посилення кібербезпеки. Наприклад, застосування блокчейна в службі доменних імен (DNS) за допомогою децентралізації не дасть хакерам можливості покласти всю систему. Розробка блокчейн-альтернативи DNS дасть змогу зберігати записи домену під контролем власників, унеможлививши втручання будь-яких сторонніх осіб. Перевірка достовірності даних за допомогою блокчейна передбачає математичну точність походження і недоторканість інформації. Розміщення цифрових ключів у блокчейні, а також надання можливості додаткам перевіряти особистості людей, з якими ведеться листування, нівелює загрозу злому.

Але на цьому етапі легкої ейфорії від можливостей блокчейна не варто забувати про можливе передчасне витрачання ресурсів, що, наприклад, породило катастрофу "доткомів" 2001 року. І хоча фальстарту побоюються здебільшого старі великі компанії, а більшість стартапів ідуть на прямий підрив консервативної системи, важливо пам'ятати, що блокчейн не можна розглядати у відриві від екосистеми, яка підтримує цю технологію. Старій і новій інфраструктурам захисту даних потрібно не воювати, а взаємовигідно співпрацювати.

Експерт із криптовалют і засновник bitup.io.

Текст є особистою точкою зору автора.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK