Олександр Ольшанський: Як блокчейн і криптовалюти змінять обличчя економіки

Президент холдингу Internet Invest Group, голова оргкомітету iForum
Соцмережі
Соцмережі

Якщо говорити про е-комерцію, то блокчейн і криптовалюти поки що не змінюють ніяк, оскільки відсоток проникнення цієї технології в маси надзвичайно низький - не більше 1%. Але безумовно, зміни настають, і вони будуть системними.

Читай також: У МВФ зробили важливу заяву про ринок криптовалют

Розмірковуючи, як зміниться економіка загалом, потрібно звернутися до історії. Існуюча економічна система, до якої ми звикли - базується на двох фактах. Перший - емітентом усіх грошей є держава, Центральний банк, і другий - усі податки фактично розраховуються, виходячи з банківських транзакцій. Що мається на увазі? Ми беремо масив банківських транзакцій, за якимись формулами їх рахуємо і отримуємо якісь синтетичні величини, які називаються доданою вартістю, прибутком тощо. Таким чином, майже всі податки, за винятком акцизів, розраховуються з банківських транзакцій, які несуть усю повноту інформації про економічну діяльність. А оскільки гроші емітуються державою і банківська система готова надавати нам першоджерело даних, то вся ця конструкція добре працює. Але історія говорить нам, що ця система в повному своєму вигляді виникла всього 100-150 років тому. Можливо, якісь зачатки цієї системи - років 250 тому. А попередні 3,5-4 тисячі років люди жили в іншій реальності. Розрахунки відбувалися готівковим металом. І хоч монети карбувалися державою, вартість монет визначалася більшою мірою цінністю металу, з якого їх виготовляли. Банківської системи фактично не існувало, і доступу до транзакцій, відповідно - теж. Я хочу сказати, що принципова зміна економічного ландшафту трапилася зовсім недавно - так, ще 120 років тому банки в Америці кожен друкував свої долари як йому хотілося. І при цьому вся система відмінно працювала.

Читай також: В Україні вирішили легалізувати майнінг

З винаходом блокчейна є підозра, що людство з точки зору устрою економіки повертається назад, тільки на новому витку. Тобто з широким впровадженням блокчейна і криптовалют, масив банківських транзакцій стане практично недоступним для контролю або вкрай ускладненим і емісія піде з рук держави як такої. Ще раз хочу підкреслити, що такий досвід у людства вже є, і ніякої феноменальної трагедії в цьому немає. Адже раніше податки були не транзакційні - основою для їхнього розрахунку були факти фізичного світу. А саме: були податки на вікна, на пічні труби, на квадратні метри, на гектари, на колеса, а також - були акцизи на тютюн, на горілку etc, які легко можуть перетвориться також і в акцизи на бензин, на електрику та інші подібні ресурси. І така нетранзакційна податкова система цілком може в найближчому майбутньому існувати. Що стосується децентралізованої емісії грошей, то вона взагалі існувала давно, і це добре випробувана технологія. Є роботи дуже відомих економістів (наприклад, нобелівського лауреата Ф. Хаєка), які кажуть, що децентралізована система може бути значно ефективнішою з точки зору розвитку економіки, ніж заснована на централізованій емісії грошей державою.

Читай також: У світі в сотні разів зросли випадки прихованого майнінгу

Як буде при цьому реагувати держава як інститут? Природно, держави не можуть не чинити опір такій перспективі. Але тут треба розуміти, що випустивши джина з пляшки, назад його загнати неможливо. Це нова реальність. І загальний досвід говорить про те, що протистояння технічному прогресу заздалегідь приречена на провал стратегія. Тому, найімовірніше, держава спробує цей процес очолити, наприклад, почавши будувати податкову систему, яка спирається не на транзакції. Це не станеться швидко, але схоже, що глобально жодної альтернативи немає. Зміна принципу оподаткування - перспектива для економіки дуже позитивна, тому що наявні податкові системи стали надто заплутаними і в них надто легко здійснюються різні маніпуляції. При чому це стосується всього світу, а не тільки України. Я хочу сказати, що податкові системи, засновані на фактах реального світу, є більш захищеними від усіляких маніпуляцій і зловживань.

Читай також: Олександр Крамаренко: Новий фінансовий ландшафт - спробуйте не помітити

Що потрібно розуміти Україні як країні? Слід пам'ятати, що зростання ефективності економіки, яке відбудеться після глибокого впровадження блокчейн і криптовалют, завжди пов'язане з посиленням розшарування в доходах, зокрема й між державами. Тому Україні потрібно встигнути вскочити в потяг, що вже набирає обертів, і опинитися серед тих країн, які приведуть свою політику у відповідність до нових реалій.

І всі, хто пов'язаний з новими технологіями, розуміють це. Тому у нас на Айфорумі - найбільшій ІТ-конференції Східної Європи - темі блокчейн і криптовалют буде присвячена одна з головних секцій. Саме через важливість розуміння, що ця технологія радикально змінить життя людства. І не тільки в галузі фінансів.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK