Максим Мартинюк: Агробізнес, не соромся

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України - про 10 фактів щодо держпідтримки агросектору.
Соцмережі
Соцмережі

Система державної підтримки сільського господарства на 2018 рік із загальним бюджетом 6,3 млрд. гривень має кілька принципових особливостей і нововведень. Деякі програми, як-от розвиток фермерства, реалізуються вперше, а напрями, що діяли раніше, суттєво змінили формат. Зокрема, ми відмовилися від нарахування дотацій пропорційно до сплаченого ПДВ, перейшовши до окремих програм за напрямами. Нижче - короткі підказки, які дадуть змогу сільгоспвиробнику зорієнтуватися в системі державної підтримки АПК на 2018 рік і скористатися нею максимально ефективно.

Читай також: Максим Мартинюк: АПК - новий інвестиційний цикл

1. Краще один раз прочитати, ніж сто разів почути. Всі 100% порядків розподілу коштів опубліковані в рекордно ранні терміни і доступні для громадського вивчення і контролю на сайті Кабміну і Мінагрополітики. Лобісти, популісти і просто некомпетентні "експерти" активно коментують їх, іноді завідомо спотворюючи суть. Вивчіть самі, не вірте на слово, це ж ваші гроші.

2. Програми спрямовані на те, щоб охопити максимально широке коло сільгоспвиробників. Визначте, які з них підходять особисто Вам і рухайтеся в цьому фарватері. Приміром, якщо Ви фізособа й утримуєте корів - профільною для вас є програма компенсації утримання молодняка, а здешевлення кредитів на будівництво ферм навряд чи стане в пригоді.

3. Якщо Ви замислювалися про те, щоб стати фермером, - кращого моменту годі й шукати. Держпрограми підтримки орієнтовані не тільки на діючих гравців, а й на те, щоб підтримати новачків. Компенсація вартості насіння, послуги радників, здешевлення кредитів, екстра-знижка на придбання сільгосптехніки - скористайтеся всім цим.

4. За більшістю програм держпідтримки нарахування коштів відбувається через державні банки. Не сприймайте це як обмеження свободи вибору фінустанови. Уряд, при розподілі масштабного ресурсу, має спиратися на надійних партнерів, на яких має важелі впливу. Щонайменше, на етапі становлення програм підтримки це необхідний захід, зокрема й для забезпечення прозорості процесів. Після відпрацювання всіх механізмів список банків може бути розширено.

5. Плануйте сміливо. Середньо-, а краще довгострокове планування - найбільша цінність для бізнесу, і в АПК вона можлива. 1% від ВВП, що генерується сільським господарством, буде реінвестуватися в галузь, згідно з Бюджетним кодексом. Крім того, уряд переходить до трирічного планування. Програми підтримки будуть пролонговані, за винятком тих, які доведуть свою неефективність (але в таких і самі аграрії не зацікавлені).

6. Протекціонізм - це правильно. Програми виписані таким чином, щоб підтримати не тільки АПК, а й суміжні галузі. Якщо кредит - то в українському банку. Якщо насіння - то української селекції. Якщо техніка - то українського виробництва. Це логічно, і зрозуміло, що український бюджет не може і не буде спонсорувати купівлю імпортних тракторів, за всієї до них поваги.

7. Підтримка доступна тільки сільгоспвиробникам, які працюють "в білу" і не мають боргів перед бюджетом і ДФС. Статус фермера має бути закріплений офіційно, а земля у власності або користуванні - належним чином оформлена. Уряд не підтримує збереження "тіні" на агроринку.

Читай також: Максим Мартинюк: 6,3 млрд - на справу

8. Агрохолдинги не поза грою, але й не в пріоритеті. Не поділяю загальної "холдінгофобії", але під час розподілу держпідтримки акцент робився на гравців дрібного і середнього масштабу. Більшість програм спрямовані на цю категорію сільгоспвиробників, і в порядках прописано обмежувачі за обсягом землі в користуванні (до 500 га) і за річною виручкою (15 млн. грн.), які відсікають участь агрохолдингів.

9. Не платіть хабарі та відкати. Не вірте тим, хто запевняє, що без цього не отримати жодної копійки держпідтримки. Усе жорстко контролюється. Також, всупереч голослівним заявам критиків, у самих порядках закладено достатню кількість антикорупційних механізмів, які мають запобігти зловживанням.

10. Для сільгоспвиробників доступна інформаційна гаряча лінія Мінагрополітики 0 800 502 410 - за цим номером можна отримати консультацію щодо того, як скористатися всіма програмами держпідтримки, які документи потрібні, який порядок нарахування коштів та строки виплат. Дзвінки безкоштовні, не соромтеся телефонувати.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK