Антон Дядюра: Чому варто вкладати в корпоративні облігації

Генеральний Директор лізингової компанії "ЕСКА Капітал" про корпоративні облігації
Facebook
Facebook

У світовій практиці корпоративні облігації зарекомендували себе як простий і надійний фінансовий інструмент для інвестора, у якого немає часу і бажання вести ризиковану гру на фондових ринках. Купувати такі папери можуть як великі інвестори, так і фізособи. Останніми роками на українському ринку стає більше подібних пропозицій. Розміщувати корпоративні боргові папери стали банки, лізингові компанії тощо. Зовсім недавно "Укрпошта" випустила облігації на суму 200 млн грн. Тренд набирає сили. Чому корпоративні бонди гостро актуальні для України саме зараз? Питання аж ніяк не теоретичне. Розібратися в ньому рекомендується кожному, хто бажає зберегти і примножити свої фінансові кошти.

Читай також: Сергій Васьков: Що відбувається з банками і як "виживати" малому бізнесу

Прибутковість. Депозити, нерухомість та інші способи консервативного інвестування, на які звикла спиратися більшість населення України, більше не працюють. Інфляція зростає, а ставки за депозитами падають. Минулого року індекс споживчих цін показав приріст 13,7%. У більшості українських банків ставки вже давно нижчі за цей показник. І підйому найближчим часом не очікується - згідно з прогнозами Департаменту фінансової стабільності НБУ, вклади будуть і далі дешевшати. Це ж стосується і валютних депозитів. Вартість нерухомості також неухильно знижується вже протягом багатьох років. Динаміка цін на золото теж не вселяє оптимізму. Додайте до цього істотні витрати, яких доведеться зазнати під час продажу на вторинному ринку. На цьому тлі прибутковість гривневих корпоративних облігацій у 18-20%, яку сьогодні пропонує український ринок, виглядає досить привабливо. Виникає природне питання про надійність цих цінних паперів.

Надійність. Сьогодні у корпоративних бондів вона може бути вищою, ніж у банківських депозитів. Досить згадати про те, скільки банків було закрито з початку 2014 року. За даними на 1 лютого 2018 року - 98. У підсумку ми прийшли до того, що державні банки займають 60% ринку. Але управління цими установами також важко назвати ефективним. Немає довгострокової стратегії розвитку. Зростаючі збитки, які вимагають постійних грошових вливань, можуть призвести до того, що в якийсь момент держава виявиться не в змозі забезпечувати свої гарантії. А хто сьогодні найбільше зацікавлений у розміщенні корпоративних облігацій в Україні? Представники середнього бізнесу. Багато з цих компаній пройшли дві кризи. Бізнес-модель, яку вони використовують, довела свою стійкість. Звичайно, перед купівлею облігацій необхідно вивчити кредитну історію компанії, дізнатися більше про команду, яка нею керує, зважити перспективи ринку, на якому вона працює, тощо. З іншого боку, більшу частину роботи з відсіювання неякісних корпоративних облігацій бере на себе сьогодні держава. Досить жорсткі вимоги, які регулятор фондового ринку висуває сьогодні емітентам, забезпечує гарантії з боку держави. НКЦПФР зацікавлена в розвитку цього сегмента, тому діє вкрай виважено.

Читай також: Андрій Радченко: Амбіції на 5 мільярдів

Доступність. Очевидно, що локомотивом розвитку українського ринку корпоративних облігацій мають стати великі інституційні інвестори: страхові компанії, пенсійні фонди, інвестиційні банки тощо. Однак фізичні особи також мають відіграти тут велику роль. За даними НБУ, у населення накопичено понад 300 млрд грн, які, що називається, лежать під матрацом. Процедура купівлі корпоративних бондів не настільки складна, щоб стати суттєвою перешкодою для вкладень. Фізособі необхідно укласти договір на зберігання цінних паперів і договір на брокерське обслуговування. Невеликої консультації з торговцем достатньо, щоб почати здійснювати операції з обраними цінними паперами.

Інтерес обох сторін. Населення втрачає інтерес до розміщення довгих грошей на депозитах. Банки не зацікавлені в кредитуванні середнього бізнесу. Система розімкнута. Зовсім інша справа - корпоративні облігації. З їхньою допомогою компанії отримують можливість вийти на ринок позикових ресурсів, минаючи посередників. Інвестори стають власниками цінних паперів з високою фіксованою прибутковістю і терміном погашення 2-3 роки. Взаємна вигода для обох сторін розвиває українські компанії і дає можливість вільним грошам працювати, а не лежати без діла.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK