Від моменту повномасштабного вторгнення РФ кількість звернень до поліції щодо телефонного шахрайства суттєво не зменшилася. За 2022 рік надійшло 69 996 звернень, тоді як за 2021 рік - 71 380 звернень. Про це повідомляє платформа "Опендатабот", посилаючись на дані Кіберполіції.
Водночас, за даними прокуратури, кількість облікованих справ про шахрайство (стаття 190 ККУ) у 2022 році зросла на 34%.
Як зазначають у Кіберполіції, зловмисники "адаптують" свої схеми відповідно до ситуації в країні та потреб громадян. Наприклад, після вторгнення РФ серед "послуг" зловмисників з’явилися псевдоевакуаційні перевезення.
Крім того, у мережі можна побачити оголошення про пошук працівників в "затишні офіси". Заступник керівника відділу роботи з клієнтами Work.ua Дмитро Слободян підкреслив, що останнім часом активність цих шахраїв зашкалює. Лише за останні пів року модератори провели понад 25 тисяч блокувань.
"Десь 2-3 роки тому ми на додачу до інших шахраїв ще й активно взялися за кол-центри, які видають себе за різні банки та обманюють людей на гроші. За допомогою колосального досвіду модерації та спеціальних зручних інструментів виявити активні облікові записи було не складно. Зазвичай протягом першого дня ми блокуємо 99% реєстрацій цих шахраїв", - коментує він.
За його словами, проте до 1% шахрайських облікових записів можуть пройти первинну перевірку та потрапити на Work.ua.
Наприкінці 2022 року Кіберполіція спільно з колегами з європейського регіону викрила масштабне міжнародне угруповання, яке за схемою псевдоінвестування в криптовалюти та цінні папери ошукувало вкладників. Загальні збитки від дій шахраїв сягають понад 200 млн євро на рік.
Раніше ми писали, що в Україні шахраї під виглядом іноземних партнерів пропонують громадянам отримати неіснуючі види допомоги.