Базова та страхова: нюанси пенсійних виплат у рамках нової пенсійної реформи

Нове пенсійне законодавство може запрацювати вже у 2025 році.
Базова та страхова: нюанси пенсійних виплат у рамках нової пенсійної реформи
Якщо пенсійна реформа запрацює у 2025 році, то розмір базової пенсії становитиме 1848 грн / Колаж: dengi.ua

Міністерство соціальної політики оприлюднило законопроект про пенсійну реформу, який планують узгодити та направити на розгляд парламенту вже найближчим часом. Закладені у ньому норми передбачають радикальне оновлення пенсій.

Про це пише «Економічна правда», розбираючись у нюансах запропонованої пенсійної реформи.

Читайте також:

Наголошується, що запропонована урядом реформа передбачає радикальне оновлення солідарного рівня пенсійної системи. Виплата складатиметься з двох компонентів: страхової (зараз отримують пенсіонери в Україні) та базової пенсії. Остання буде обов'язковою та однаковою для всіх пенсіонерів. Розрахунок страхової складової у рамках реформи суттєво оновлять: замість громіздких формул запровадять бальну систему, численні надбавки та "дотяжки" (надбавки, щоб розмір виплат становив гарантований Конституцією прожитковий мінімум) зникнуть, а спецпенсії взагалі виведуть "за дужки" солідарного рівня.

Повідомляється, що вимоги для отримання пенсій не змінюватимуть. Для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати 35 років трудового стажу (у разі виходу на пенсію 60 років) або принаймні 15 років стажу (для виходу на пенсію 65 років). Водночас держава дозволить вийти на пенсію особам, які у 65 років не мають достатньо трудового стажу, але накопичили певну кількість балів. При цьому розмір базової пенсії буде однаковим для всіх пенсіонерів – 30% від мінімальної зарплати після вирахування з неї податків.

«Якщо пенсійна реформа запрацює у 2025 році, то розмір базової пенсії становитиме 1848 грн (мінімальна зарплата – 8000 грн, а після сплати податку на доходи фізичних осіб та нового військового збору – 6160 грн)», - пише видання.

При цьому страхова пенсія – це частина солідарного рівня, яка залежить від трудового стажу пенсіонера та розміру зарплати, яку він отримував. У всіх її розмір є і буде різним. У рамках реформи розрахунок розміру страхової виплати повністю переглянуть. Замість складних та заплутаних формул впровадять систему балів. Вартість пенсійного балу переглядатимуть щороку у березні. Такий підхід замінить традиційну індексацію пенсій, адже збільшуючи вартість балу, держава автоматично збільшуватиме розміри пенсійних виплат. І це має вирішити ще одну проблему пенсійної системи. Якщо розмір винагороди перевищує середню зарплату в Україні, то кількість балів збільшується пропорційно. І навпаки – якщо менше, то балів буде пропорційно менше.

«Наприклад, особу працевлаштовано офіційно, а її зарплата становить 30 тис. грн. За даними Пенсійного фонду, середня зарплата у вересні 2024 року становила 18 020,86 грн. Якби нова система розрахунку страхової пенсії вже діяла, то за показником середньої зарплати йому нарахували б 10 балів. Однак, оскільки в особи зарплата в 1,664 рази вища, то й кількість балів буде пропорційно більшою і становитиме 16,64», - зазначає ЕП.

Повідомляється, що оскільки для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати не менше ніж 35 років трудового стажу, то людина, яка все життя отримувала середню зарплату, заробить 4200 балів. Ця цифра перетвориться на своєрідний зразок, який використовуватиметься для розрахунку вартості одного бала. Мінімальна їхня кількість, яка дасть право на отримання виплат за віком (за наявності необхідного стажу) – 1440 балів. Для того, щоб розрахувати розмір страхової пенсійної виплати, потрібно помножити кількість зароблених балів на вартість одного.

«Наприклад, якщо особа, яка отримує зарплату 30 тис. грн, протягом усієї трудової діяльності отримувало зарплату, яка завжди приблизно однаково співвідносилася із середньою зарплатою по країні, то за 35 років стажу воно могло накопичити приблизно 6990 балів. За новою системою розмір страхової частини солідарної пенсійної виплати цій особі у 2024 році становив би 7130 грн. Інший приклад – людина, яка все життя отримувала зарплату, яка становила приблизно 44% від середньої зарплати по країні (мінімалку). За 35 років трудової діяльності він міг нагромадити 1865 балів, а розмір його страхового компонента солідарної пенсії становив би близько 1902 грн», - наголошує видання.

Зазначається, що з огляду на те, що Мінсоцполітики підвищує адресність соціальних виплат завдяки верифікації їхніх отримувачів, ймовірно, що ресурс на проведення реформи вже 2025 року знайти вдасться.

Раніше ми писали про те, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що в Україні мають намір провести індексацію пенсій у 2025 році.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK