Відкриття власного бізнесу - це серйозний вибір Тому підприємцю-початківцю важливо знати, в який момент його слід реєструвати і що необхідно зробити перед цим.
Про це пише LIGA.net з посиланням на YouTube-канал адвоката та податкового консультанта Богдана Янківа.
Видання публікує конспект відео, викладеного юристом, із п'ятьма основними порадами для тих, хто планує відкрити власну справу.
Порада №1. Що потрібно зробити ще до реєстрації?
- Необхідно забезпечити інтелектуальні права на бізнес. Для цього потрібно його реєструвати як торгову марку (визначення, знак, яким товари та послуги одних осіб відрізняються від товарів та послуг інших осіб – ред.).
- Розрізняють 3 основні види торгових марок: словесна, образотворча та комбінована, що, у свою чергу, поділяються на чорно-білі та кольорові. Залежно від виду і колірної гами вартість реєстрації торгових марок може значним чином відрізнятися одна від одної. Торгівельна марка реєструється від 10 до 24 місяців, тому це можна почати робити завчасно.
- У випадку співпраці з маркетологами, з дизайнерами, ІТ, які, наприклад, розробляють дизайн, сайт, унікальні торгові пропозиції чи презентації, слід підписати договори про передачу інтелектуальної власності, щоб мати документальне підтвердження всіх інтелектуальних прав на свій бізнес.
- Це потрібно зробити навіть до реєстрації, це – фундамент бізнесу. Інакше, є ризик того, що поруч із вашим успішним інтернет-магазином з'явиться схожий за назвою та перебере собі частину продажів у майбутньому.
Порада №2. Коли ваш вид діяльності потребує ліцензування:
- Якщо, наприклад, ви збираєтеся торгувати алкоголем або, наприклад, тютюном, спочатку потрібно зареєструватися, отримати цю ліцензію і вже потім починати працювати.
- Якщо ж ліцензії не потрібно, можна спочатку зробити тестовий запуск, оцінити перспективи. Умовно – не треба поспішати реєструватися, коли запускаєте ремонт у приміщенні або щойно розпочинаєте перемовини з постачальниками.
Порада №3. Питання фінансового моніторингу:
- Гроші за підприємницьку діяльність можна отримувати лише на рахунки ФОП чи підприємства. Якщо вам невідомі особи постійно скидають на особисті картки гроші, банк може заблокувати ваш рахунок та передати цю інформацію до Державної податкової служби для перевірки.
Порада №4. Що реєструвати?:
- Для підприємців є дві основні організаційні форми, за допомогою яких можна здійснювати бізнес. Перша – це фізична особа – підприємець, скорочено ФОП, друга форма – це товариство з обмеженою відповідальністю.
- Але загалом з цього питання є одна універсальна порада для України: поки ви можете працювати як ФОП, потрібно працювати як ФОП.
Порада №5. Коли бізнес уже розпочато:
- По-перше, потрібно правильно фіксувати трудові відносини з вашими працівниками, щоб не переплачувати податки та одночасно не отримати великий штраф за порушення, які з цим пов'язані.
- По-друге, хоча б базово, треба розуміти, які податки доведеться сплачувати – єдиний податок на ваш дохід, окремо податок на працівників, може бути акцизний податок, може бути ПДВ.
- Також, якщо у вас є якісь земельні ділянки або якась нерухомість, може бути податок на цю нерухомість, можуть бути податки на транспортні засоби. Це все дуже індивідуально. Але розуміти своє податкове навантаження необхідно.
- Ще слід розібратися з нюансами фінансового моніторингу. Бо банк може просити підтвердити джерела походження коштів, просити розкрити структуру бізнесу, надати первинні документи. Це нормально. Зазвичай, коли підприємство розростається – воно проходить такий банківський аудит.
Раніше ми писали про те, що до 1 березня 2025 року дозволено формування реєстраторами розрахункових операцій, версії яких включено до Державного реєстру РРО та ПРРО, документів за старою формою.