Близький друг Володимира Путіна і колишній розвідник Маттіас Варніг за підтримки американських інвесторів займається проектом відновлення роботи російського газопроводу "Північний потік-2" для поставок до Європи. Цей крок, який раніше здавався неможливим, свідчить про значне зближення Дональда Трампа з Москвою.
Про це повідомляє Financial Times з посиланням на інформовані джерела.
Як стверджують обізнані джерела, ініціатором угоди виступив сам Варніг, у минулому офіцер східнонімецької спецслужби Штазі та колишній керівник компанії-оператора Nord Stream 2, підконтрольної "Газпрому". За даними співрозмовників, його план передбачав встановлення контактів із командою Трампа через американських бізнесменів у рамках неофіційних переговорів, спрямованих на припинення конфлікту в Україні та зміцнення економічних зв'язків між США і Росією.
За інформацією представників Вашингтона, низка високопоставлених чиновників з оточення Трампа в курсі цих ініціатив, розглядаючи їх як частину стратегії з нормалізації відносин із Кремлем. Одне з джерел, знайоме з переговорами, повідомило, що серед американських інвесторів з'явився інтерес до проєкту, а один із консорціумів уже розробив можливу схему угоди з "Газпромом" в обхід санкцій.
Європейські чиновники дізналися про переговори навколо "Північного потоку-2" в останні тижні, що викликало стурбованість серед лідерів деяких країн ЄС. Як повідомили обізнані джерела, це питання активно обговорюється на рівні європейської влади.
У вересні 2022 року одну з двох ниток "Північного потоку-2" було зруйновано внаслідок диверсії, аналогічно з пошкодженими трубопроводами "Північного потоку-1". Друга нитка залишилася неушкодженою, але так і не була введена в експлуатацію. Її потужність становить 27,5 млрд кубометрів газу на рік.
За словами джерел, успішна реалізація цього проєкту могла б надати США значний вплив на енергопостачання в Європу, особливо після кроків ЄС зі скорочення залежності від російського газу. Однак на шляху до цього стоять серйозні перешкоди: необхідне зняття санкцій з Росії, згода Москви на відновлення постачань і схвалення Німеччини на імпорт газу в Європу.
Переговори відбуваються на тлі активних зусиль адміністрації Трампа щодо укладення мирної угоди з Росією без участі України та Європи, що викликає тривогу в європейських столицях. Трамп раніше заявляв, що в разі досягнення домовленостей з Москвою він готовий поглиблювати економічне співробітництво з Росією.
Президент Росії Володимир Путін зазначив, що врегулювання конфлікту могло б принести США економічні вигоди. За його словами, вже "кілька компаній" звернулися до Кремля з пропозиціями про можливі угоди.
Під час першого президентського терміну Трамп жорстко критикував "Північний потік-2", вважаючи його символом надмірної залежності Європи від російського газу. Однак зараз його команда розглядає газопровід як потенційний інструмент для мирних переговорів щодо України.
Однак складна структура власності "Північного потоку-2" залишається значним бар'єром для можливих інвестицій. Газопровід повністю належить "Газпрому", проте п'ять європейських енергетичних компаній - Shell, Uniper, OMV, Engie і Wintershall - фінансували близько половини його 11-мільярдного будівництва, згодом списавши ці вкладення. У 2022 році Німеччина зупинила процес ліцензування проєкту і не видала дозволів на його експлуатацію.
Теоретично контроль над трубопроводом міг би дати змогу американським інвесторам керувати потоками російського газу в Європу, ключовий ринок для американського СПГ, експортованого через Атлантику. Однак, як зазначають західні бізнесмени і колишні високопосадовці США, самої лише підтримки Трампа і Путіна буде недостатньо для запуску проєкту.
"Я не можу уявити, щоб рада директорів будь-якої великої американської компанії зараз вирішила повернутися на російський ринок. Росіяни це розуміють, вони вже бачили ці коливання в американській політиці", - заявив один із колишніх високопоставлених чиновників США. Він також підкреслив, що санкції ЄС продовжують діяти, а можливий дозвіл Німеччини на відновлення роботи трубопроводу викличе серйозні розбіжності. За його словами, до реалізації цих планів ще далеко.
Раніше ми писали про те, що у європейців викликає занепокоєння можливе повернення в Росію американських нафтосервісних компаній та енергетичних корпорацій, чиї технології зіграли ключову роль у нарощуванні видобутку нафти і газу в країні за останні двадцять років.