Дві українські компанії, що займаються виробництвом безпілотників і співпрацюють з американськими фірмами, візьмуть участь у демонстрації односторонніх безпілотників великої дальності для збройних сил США в рамках проекту Artemis. Основна увага приділена розробці безпілотників-камікадзе з розширеною дальністю, захищених від глушіння і спуфінгу GPS, а також від радіоелектронних загроз (РЕБ).
Про це пише The War Zone.
Зазначається, що департамент оборонних інновацій (DIU) повідомив про укладення чотирьох контрактів на створення прототипів безпілотників для їх подальшої оцінки в реальних умовах експлуатації, яка, як очікується, відбудеться до кінця року. Два з цих контрактів були передані американським компаніям Aerovironment і Dragoon Technologies, що спеціалізуються на виробництві безпілотників. Інші два отримали розробники програмного забезпечення Auterion і Swan, які працюють спільно з неназваними українськими виробниками дронів.
Згідно із заявою DIU, "льотні демонстрації для перевірки заявлених можливостей відібраних компаній" уже проведено. Наступний етап проєкту передбачає інтенсивні випробування та інтеграцію, щоб завершити розробку й успішно продемонструвати прототипи до кінця травня 2025 року.
"Хоча DIU не розкрило подробиць про самі безпілотники, представлені в рамках Artemis, були озвучені основні вимоги до них. Зокрема, платформи UAS мають бути односторонніми, наземними, з радіусом дії від 50 до 300 км і більше, швидко розгортатися, здатними до польотів на малих висотах і перевезення різних корисних навантажень. Ці дрони також мають бути стійкими до перешкод, працювати в умовах обмеженого або відсутнього доступу до глобальної навігаційної супутникової системи і піддаватися швидкій модернізації", - повідомляє видання.
Також наголошується, що невідомо, які саме українські компанії беруть участь у проєкті, проте виробники з України вже представили широкий спектр безпілотників великої дальності під час конфлікту з Росією. Серед них є моделі з гвинтовими і реактивними двигунами, а також безпілотники, переобладнані з легких цивільних літаків. Деякі з цих систем демонструють дальність польоту, що значно перевищує вимоги, заявлені DIU в рамках проєкту Artemis, і вже застосовувалися для атак на стратегічні об'єкти в глибині Росії, включно з авіабазами та інфраструктурою паливно-енергетичного комплексу.
Крім того, бойові дії в Україні також виявили серйозні загрози, пов'язані з глушінням і спуфінгом GPS, а також із застосуванням засобів радіоелектронної боротьби, особливо щодо безпілотників. Російські сили успішно використовують такі методи для порушення роботи західних високоточних боєприпасів, переданих Україні.
Американські військові вважають, що безпілотники великої дальності можуть бути цінним інструментом для країн-союзників, що володіють обмеженими ресурсами. Генерал ВПС США Джеймс Хеккер зазначив: "Досвід України і Росії показує, що доступні системи дають змогу створювати складні рішення, і в НАТО є країни, які готові їх розробляти, оскільки не можуть дозволити собі дорогі технології".
Таким чином, проєкт Artemis, у рамках якого українські компанії представлять свої розробки односторонніх безпілотників, демонструє значний вплив російсько-української війни на сучасні військові технології та стратегії в усьому світі.
Раніше ми писали про те, що Міноборони України планує закупити 4,5 млн FPV-дронів вітчизняного виробництва у 2025 році.