Згідно з даними Держстату (ДССУ), 2024 року реальний ВВП України зріс на 2,9%. При цьому зростання ВВП сповільнилося порівняно з 2023 роком, яке становило 5,5%. Таке сповільнення було очікуваним з огляду на погіршення безпекової ситуації, відновлення дефіциту електроенергії та низькі врожаї. Водночас економіку підтримували високий внутрішній попит, м'яка фіскальна політика, значна адаптивність бізнесу, а також зусилля Нацбанку (НБУ) щодо забезпечення макрофінансової стійкості.
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Зазначається, що фактичні темпи зростання реального ВВП виявилися нижчими за оцінку регулятора, оприлюднену в Інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%).
"Це зокрема пов’язано з відновленням падіння ВВП у IV кварталі 2024 року (на 0,1 в.п.) через суттєве скорочення показників сільського господарства (на 30,3% р/р). Частковий вплив мало й підвищення бази порівняння внаслідок поліпшення ДССУ показника зростання економіки у ІV кварталі 2023 року у межах традиційного уточнення показника ВВП", - повідомили в Нацбанку.
Водночас приватне споживання забезпечило найбільший позитивний внесок у зростання реального ВВП у 2024 році. Збільшення кінцевих споживчих витрат домогосподарств прискорилося до 6,8% і підтримувалося високими темпами зростання реальних зарплат, про це свідчать дані ДССУ.
Однак, незважаючи на м'яку фіскальну політику минулого року, роль державного сектору в економіці поступово знижувалася. Так, за підсумками 2024 р. кінцеві споживчі витрати сектору державного управління скоротилися на 4,5%.
"Минулого року валове нагромадження основного капіталу зросло на 3,5% р/р. Інвестиції приватного сектору спрямовувалися передусім на розбудову логістичних потужностей і автономне енергозабезпечення на тлі відновлення дефіциту електроенергії, а державного – на відбудову інфраструктури, а також воєнні цілі й розвиток оборонної промисловості", - йдеться в повідомленні.
Також зазначається, що найбільший від'ємний внесок у зростання ВВП у 2024 році мало сільське господарство. Валова додана вартість (далі - ВДВ) цієї галузі за підсумками року скоротилася на 7,3% через нижчий урожай. Спекотна погода та посуха влітку й на початку осені негативно вплинули на врожайність, особливо пізніх культур. Зниження врожаїв призвело до подорожчання кормів, що стримувало розвиток тваринництва. А відновлення дефіциту електроенергії через нові російські атаки на енергетичну інфраструктуру України також стримувало зростання економіки, за підсумками року ВДВ енергетичного сектору скоротилася на 2,7%.
На думку Нацбанку, у 2025 році зростання економіки України триватиме. Таку тенденцію підтримають очікуване нарощування врожаїв, зменшення дефіциту електроенергії та пожвавлення зовнішнього попиту. Економічне зростання надалі обмежуватимуть наслідки війни, зокрема дефіцит робочої сили та пошкодження інфраструктури й виробничих потужностей.
"Основні показники оновленого прогнозу на 2025-2027 роки Національний банк оприлюднить під час пресбрифінгу з питань монетарної політики 17 квітня 2025 року, а детальнішу інформацію – в Інфляційному звіті 24 квітня 2025 року, відповідно до графіка", - резюмували в НБУ.
Раніше ми писали про те, що в лютому 2025 року ВВП України зріс на 0,7%, а за підсумками перших двох місяців року - на 1,1%.