Зарплати в конвертах та зловживання на місцях: що ще виявив аудит, і що тепер із «бронею» від мобілізації

Держава моніторитиме розмір зарплати заброньованих працівників на щомісячній основі.
Зарплати в конвертах та зловживання на місцях: що ще виявив аудит, і що тепер із «бронею» від мобілізації
ілюстративне фото / armyinform.com.ua

Під час анонсованого аудиту критично важливих підприємств, які мають право бронювати співробітників, перевірку пройшли близько 20 тисяч компаній. При цьому за її підсумками бронювання було скасовано близько 3% військовозобов'язаних.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Видання зазначає, що виявлені в уряді порушення стосувалися критеріїв критичності підприємства, якими зловживав бізнес. Для того, щоб отримати право на бронювання, необхідно було відповідати принаймні трьом з наступних восьми критеріїв:

  • загальна сума сплачених податків на ЄСВ за звітний рік перевищує еквівалент 1,5 млн євро;
  • сума надходжень іноземної валюти від експорту за звітний рік перевищує еквівалент 32 млн євро;
  • підприємство має стратегічне значення для економіки та безпеки держави та входить до відповідного переліку;
  • підприємство має значення для економіки чи забезпечення потреб територіальної громади (відповідні критерії встановлюють або галузеві міністерства, або територіальні громади);
  • відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ;
  • розмір середньої зарплати на підприємстві має становити не менше розміру середньої зарплати у регіоні за четвертий квартал 2021 року;
  • підприємство є резидентом "Дія Сіті";
  • оператори мобільного зв'язку із середнім річним доходом понад 200 млн грн або оператори фіксованого інтернету із середнім доходом понад 20 млн грн.

«Аудит показав, що підприємства найбільше зловживали зарплатним критерієм. Наприклад, компанія могла підвищити розмір винагороди працівникам напередодні визнання критичності, а після набуття цього статусу продовжувати виплачувати нижчі офіційні зарплати (зокрема, оплачуючи частину в конвертах)» - зазначає видання.

Також повідомляється, що поширеними були і зловживання додатковими критеріями критичності підприємства для територіальної громади. Деякі міста встановлювали десятки відповідних критеріїв, що дозволяло бронювати робітників для великої кількості підприємств. А ще один вид порушень стосувався "роздуття" штатів працівників. Зокрема, цим займалися компанії, які працюють у сфері енергетики, повідомило джерело в уряді. Згідно з старим варіантом постанови про бронювання, енергетики мали право бронювати 100% своїх військовозобов'язаних працівників.

Як пише видання, оновлені критерії критичності та правила бронювання працівників ухвалили у відповідь на виявлені порушення. Так, відтепер критерії критичності підприємства для того чи іншого територіального суспільства чи галузі економіки відповідні органи місцевого самоврядування чи міністерства мають погоджуватися з Міністерством економіки та Міністерством оборони.

«Змінилися й самі критерії, зокрема, зарплатний. Якщо раніше для визнання критичним середня зарплата на підприємстві має становити не менш за середню у відповідному регіоні у четвертому кварталі 2021 року, то зараз вона має бути не менше 2,5 мінімальної зарплати, тобто 20 тис. грн. Щоправда, ця вимога стосується лише приватного бізнесу. Для державних та комунальних підприємств зарплатний критерій не змінився», - наголошує ЕП.

При цьому зазначається, що зарплатний критерій – це умова визнання підприємства критичним. В оновленій постанові уряд заборонив бронювати тих військовозобов'язаних, зарплата яких менша за 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн). Все це частково відображає пропозиції щодо впровадження так званого економічного бронювання, від запровадження якого уряд поки що відмовився. Згідно з новими правилами, зарплатний критерій і відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів стануть обов'язковими критеріями для компаній, що претендують на критичність.

Більше того, повідомляється, що держава моніторитиме розмір зарплати заброньованих на щомісячній основі. Щомісячну звітність підприємства щодо сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) прописано у законопроекті про історичне підвищення податків, який Рада проголосувала 10 жовтня.

«На практиці це означає, що працівники залишатимуться заброньованими до кінця лютого наступного року. Однак якщо підприємство не зможе підтвердити свою критичність за новими правилами, то й працівники втратять бронювання вже з 1 березня 2025 року», - резюмує видання.

Раніше ми писали про те, що з 1 грудня 2024 року бронювання працівників від мобілізації здійснюватиметься виключно в електронному форматі через портал Дія.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK