Після початку повномасштабного російського вторгнення активи Петра Порошенка «просіли», за оцінкою експертів, до 730 млн дол. Серед них найбільш великі та відомі: кондитерська корпорація Roshen, автомобільні заводи "Богдан", аграрна компанія "Укрпромінвест-Агро", телеканали "П'ятий" і "Прямий", завод "Кузня на Рибальському", "Міжнародний інвестиційний банк", фітнес-клуб "5 елемент". Однак 12 лютого РНБО ввела санкції проти п'ятого президента і заблокувала його активи. Журналісти вирішили з'ясувати, якого майна може позбутися український політик та бізнесмен після потрапляння до санкційних списків.
Про це пише "Економічна правда".
Видання зазначає, що згідно з указом президента Володимира Зеленського, окрім заборони на розпорядження та користування майном, Петро Порошенко не зможе проводити торгові операції, виводити кошти за кордон, виконувати фінансові зобов'язання, збільшувати статутний капітал підприємств.
Водночас, як повідомляють журналісти, поки що невідомо, чи буде конфісковано майно екс-президента, і чи передадуть його до управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Але відомий інший факт - блокування не має терміну завершення, тобто має ніде не прописаний статус "назавжди".
Видання аналізує список найбільших активів, які може втратити екс-президент:
Roshen:
- Кондитерський бізнес займав 69% у структурі статків Порошенка у 2021 році, вважає Forbes Ukraine.
- Roshen посідає 24 місце у світовому галузевому рейтингу кондитерських компаній Candy industry. У 2024 році сумарний виторг всіх юридичних осіб у структурі корпорації склав орієнтовно до 36,7 млрд грн, а прибуток у 2023 році – 5,6 млрд грн.
- У 2019 році після поразки на президентських виборах Порошенко почав переписувати юридичні особи корпорації на старшого сина Олексія, який зараз є кінцевим бенефіціарним власником як фабрик, так і концерну в цілому.
- За кордоном у корпорації залишається лише одна фабрика – Клайпедська (Литва).
Фінансові активи:
- Порошенко зберігає готівкою 60,1 млн дол, 329 млн грн, 236 тис євро та 138 тис фунтів стерлінгів.
- На банківських рахунках в Україні зберігається 14,3 млн дол, 24,2 млн грн, 5,4 млн євро. Крім того, нардеп активно інвестує в українські та закордонні цінні папери та облігації.
- Має 65% акцій "Міжнародного інвестиційного банку", ще 10% - у його сина.
- Це кінцевий бенефіціарний власник закритого недиверсифікованого корпоративного інвестиційного фонду (ЗНКІФ) "Прайм Ессетс Кепітал", який є ключовою структурою в бізнесі Порошенка. На фонд записані частки у дев'яти компаніях, які належать екс-президенту або членам його сім'ї. Активи фонду на вересень 2024 року становили 8,2 млрд грн.
«Кузня на Рибальському»:
- У 2018 році компанія Сергія Тігіпка придбала "Кузню" у Порошенка та його бізнес-партнера Ігоря Кононенка за 300 млн дол, з яких виплатив лише 10. Однак у 2022 році Тігіпко вирішив позбутися активу і перепродав завод інвестиційному банкіру Ігорю Мазепі.
- На думку ЕП, існує гіпотеза, що насправді 2022 року Мазепа виступив номінальним покупцем "Кузні" на користь Порошенка та Кононенка, оскільки навряд чи Мазепа знайде 290 млн доларів за 8 місяців, щоб виплатити їх Порошенку та Кононенко згідно з договором. Отже, ймовірно, що після дати погашення фонди екс-президента та його соратника зможуть стягнути майно назад у свою власність через формальний позов до суду та знову стати власниками "Кузні на Рибальському".
Раніше ми писали про те, що президент Володимир Зеленський затвердив рішення Ради національної безпеки та оборони України від 12 лютого про введення санкцій проти Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова та Віктора Медведчука.