Уряд РФ активно розпродає золото з Фонду національного добробуту (ФНД), щоб заповнити дефіцит федерального бюджету, значна частина якого йде на фінансування армії та військових витрат. За даними російського мінфіну, за останні два роки запаси золота у ФНД скоротилися майже на 70%.
Про це повідомляє The Moscow Times.
Зазначається, що якщо на початку 2023 року фонд мав 554,9 тонни дорогоцінного металу, то до січня 2025 року цей показник знизився до 187,7 тонни. Протягом 2023 року обсяг золота у ФНД зменшився на 196 тонн (35%), а 2024 року ще на 171 тонну, що фактично скоротило запаси вдвічі.
Щоб покрити дефіцит бюджету на 2024 рік, Мінфін регулярно реалізовував золото із фонду. Зокрема, у червні було продано 26 тонн, у липні та серпні – по 5 тонн, у вересні – 0,7 тонни, у жовтні – 9 тонн, у листопаді – 4 тонни. У грудні, коли бюджетні витрати сягнули рекордних 7 трильйонів рублів на місяць, запаси ФНД різко зменшилися на 92 тонни. При цьому 58,9 тонни були спрямовані безпосередньо на покриття бюджетного дефіциту, який перевищив 4 трильйони рублів. Ще близько 30 тонн могли бути використані для фінансування певних проектів, проте мінфін не розкриває деталей.
Повідомляється, що золото та китайські юані становлять ліквідну частину ФНД — кошти, які ще не витрачені. Хоча загальний обсяг фонду на початок 2025 року оцінювався у $116,8 млрд, його ліквідна частина становила лише $37,4 млрд.
До початку війни у ФНД зберігалося $113,5 млрд ліквідних активів, проте за три роки бойових дій було витрачено близько $76 млрд. Ці кошти спрямовувалися на покриття бюджетного дефіциту (6,5 трлн рублів) та підтримку державних корпорацій, які зіткнулися з санкціями і потребували фінансування великих проектів. У перерахунку на рублі ліквідної частини ФНД залишилося 3,8 трлн рублів.
"У разі різкого падіння цін на нафту цього вистачить не більше ніж на півроку фінансування бюджетних видатків", - повідомив екс-міністр фінансів РФ Михайло Задорнов.
Також, за його словами, обсяг ліквідної частини ФНД зараз уже менший за 2% ВВП, хоча до війни становив 7,4% ВВП.
Раніше ми писали про те, що транзит російської нафти через територію України 2024 року знизився на 15%.