Цього тижня президент Дональд Трамп знову заявив, що Сполучені Штати витратили 350 мільярдів доларів на війну в Україні. Однак ця сума суттєво перевищує дані, представлені Міністерством оборони США та міжвідомчою спостережною групою, що відстежує американські видатки на підтримку Києва.
Про це пише "Голос Америки".
Фінансова допомога США Україні
З моменту початку російського вторгнення в лютому 2022 року Конгрес США виділив близько 183 мільярдів доларів на підтримку України, згідно з даними міжвідомчої групи, що займається звітністю перед Конгресом.
З цієї суми Пентагон підтвердив, що 65,9 мільярда доларів були спрямовані безпосередньо на військову допомогу Україні, в той час як ще 3,9 мільярда залишаються невикористаними. Крім того, близько 58 мільярдів із загальної допомоги в 183 мільярди доларів було витрачено всередині США. Ці кошти пішли на розвиток американської оборонної промисловості, включно із заміною озброєння, переданого Україні, а також на прямі інвестиції у виробничі потужності.
Реакція Білого дому і дані про витрати
Видання звернулося до Білого дому з проханням пояснити слова Трампа і надати можливі документи, що підтверджують озвучену ним суму. У відповідь представники Білого дому послалися на висловлювання Трампа, опубліковані в його соціальній мережі Truth Social.
У той же час президент України Володимир Зеленський повідомив, що з лютого 2022 року загальна вартість війни склала близько 320 мільярдів доларів.
"З цієї суми 120 мільярдів доларів - це кошти українських платників податків, а решту 200 мільярдів надано Сполученими Штатами та Європейським Союзом. Ці кошти спрямовані на закупівлю озброєння. Загальний обсяг збройових пакетів - 320 мільярдів доларів", - заявив Зеленський.
Трамп, який неодноразово називав цифру в 350 мільярдів доларів, також стверджував, що США витратили на 200 мільярдів доларів більше, ніж Європа. Він зазначив, що європейські країни мають гарантовану фінансову безпеку, тоді як Сполучені Штати, за його словами, "нічого не отримають" натомість.
Данні міжнародних організацій
За інформацією Кільського інституту світової економіки, німецької некомерційної організації, що відстежує військову, гуманітарну та фінансову допомогу Україні, європейські країни, включно з ЄС, Великою Британією, Ісландією, Норвегією та Швейцарією, виділили Україні близько 140 мільярдів доларів. Своєю чергою, американська підтримка оцінюється приблизно в 120 мільярдів доларів.
Данні міжвідомчої робочої групи з нагляду за витратами США
Міжвідомча робоча група з нагляду за витратами США на допомогу Україні наводить дещо іншу оцінку - 203 мільярди доларів в цілому.
"З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Конгрес виділив або іншим чином надав майже 183 мільярди доларів для операції Atlantic Resolve (OAR) і ширшої відповіді Україні. Крім того, Сполучені Штати надали 20 мільярдів доларів у вигляді позик у рамках ініціативи країн Великої сімки щодо надзвичайних позик щодо прискорення доходів", - йдеться в інформації від цієї групи.
При цьому з них 130,1 мільярда доларів було обіцяно і виплачено 86,7 між 2022 і 2024 фінансовими роками. Це фінансування також включає в себе допомогу в безпеці для союзників по НАТО в країнах-партнерах, тому не всі вони виділяються для використання саме в Україні. Такими є дані міжвідомчої спостережної групи, яка відповідає за подання звітів Конгресу.
Раніше ми писали про те, що президент Володимир Зеленський у відповідь на вимогу Трампа про компенсацію у вигляді доступу до рідкісноземельних металів на суму $500 млрд підкреслив, що Україна не має наміру передавати свої ресурси США безоплатно і без гарантій безпеки, але готова до спільної розробки родовищ.