Заставу за голову Антимонопольного комітету (АМКУ) Павла Кириленка у розмірі 30 млн грн, якого НАБУ підозрює у незаконному збагаченні, внесла фірма бізнесмена Едуарда Мкртчана. При цьому щодо іншої компанії Мкртчана АМКУ веде розслідування щодо дотримання правил конкуренції під час отримання ліцензії на розробку надр.
Про це пишуть журналісти проекту "Схеми" (Радіо Свобода) у своєму розслідуванні.
Зазначається, що Павло Кириленко у коментарі журналістам повідомив, що назва компанії, яка внесла за нього 30 мільйонів гривень, «чує вперше», але підтвердив, що знайомий із самим бізнесменом.
«Запитання журналістів про те, чи просив він Мкртчана внести за нього заставу, Кириленко назвав «провокаційним» і залишив без відповіді. Едуард Мкртчан повідомив, що внести заставу за Кириленка було «його ініціативою» і він зробив це, бо давно з ним дружить, водночас запевнив, що не звертався до голови АМКУ з проханням посприяти у вирішенні бізнес-питань», - повідомляє видання.
Журналісти нагадують, що раніше у розслідуванні «Схем» йшлося про те, що родина Кириленка в період 2020-2023 років придбала автомобілі та низку об'єктів нерухомості в Києві та області, а також в Ужгороді, загальною ринковою вартістю понад 70 мільйонів гривень, не маючи для цього достатніх офіційних доходів – на підставі цих достатніх. у незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації. Повідомляється, що за результатами розслідування НАБУ та САП відкрили провадження проти Кириленка, а фірма, яка внесла за нього заставу, таки належить Мкртчану.
«У розпорядженні «Схем» є платіжна інструкція від 28 серпня 2024 року – того дня Вищий антикорупційний суд відмовив у задоволенні клопотання НАБУ та САП про взяття очільника Антимонопольного комітету України Павла Кириленка під варту і визначив запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 мільйонів гривень. Згідно з документом, того ж дня, 28 серпня, ці гроші за Кириленка внесла компанія ТОВ «Керамет». Відповідно до даних реєстру юридичних осіб, власником цієї компанії на майже 75% значиться ТОВ «Астрелла Кепітал», кінцевим бенефіціарним власником якої є бізнесмен Едуард Мкртчан», - з'ясували журналісти.
Крім того, як пишуть «Схеми», у 2021 році компанія «Гірничодобувна промисловість» (Едуард Мкртчан володіє 90% статутного капіталу) перемогла в аукціоні Державної служби геології та надр України на отримання спецдозволу на видобуток корисних копалин на ділянці у Хмельницькій області. Але зрештою фірма не заплатила державі кошти, тому її позбавили права на користування надрами.
«Пізніше цей аукціон зацікавив антимонополістів: у 2023-му Східне територіальне відділення АМКУ розпочало розгляд справи, бо виявили у діях фірми Мкртчана разом з іншою компанією «ознаки антиконкурентних узгоджених дій», що могло «спотворити результати аукціону». Справа і досі розглядається. У Східному відділенні Антимонопольного комітету на запит редакції відповіли, що наразі «здійснюється збір та аналіз доказів», - наголошує видання.
Раніше ми писали про те, що Антимонопольний комітет розкрив змову на тендері «Укрпошти» на 86 млн.