Україна завершує опалювальний сезон із рекордно низьким рівнем запасів газу в підземних сховищах. Згідно з даними Aggregated Gas Storage Inventory, на початок квітня загальний обсяг газу в ПСГ становив менше ніж 5 млрд кубометрів, при цьому активного - лише близько 900 млн куб. м.
Про це пише "Економічна правда".
Зазначається, що йдеться про той обсяг газу, який можливо використати, оскільки приблизно 4 млрд кубометрів становлять так званий буферний газ, необхідний для безпечної експлуатації сховищ. Для порівняння, в аналогічний період минулого року запаси активного газу становили приблизно 3,5 млрд куб. м.
Як пише видання, хоча опалювальний сезон у більшості міст уже завершено, Україна поки що не почала закачування газу на наступний період - при цьому відбір зі сховищ триває і становить від 7 до 10 млн куб. м на добу. У такому разі виникає питання: скільки палива потрібно закупити до початку наступної зими?
"Якщо до 1 листопада 2025 року ми хочемо вийти на співставні з минулорічними показники балансу газу в сховищах, то необхідно імпортувати 4,5-4,6 мільярда кубометрів газу", - зазначив член правління "Нафтогазу" Дмитро Абрамович.
При цьому озвучений обсяг є лише попередньою оцінкою, наданою "Нафтогазом", і поки що не затверджений як офіційний показник на державному рівні. Залежно від зовнішніх чинників, включно з можливими обстрілами газової інфраструктури, оцінка може бути переглянута. На думку учасників ринку, обсяг імпорту може коливатися: від 4 млрд куб. м у найсприятливішому сценарії до 8 млрд куб. м у разі негативного розвитку подій.
"Скільки на це треба коштів? В останні місяці газ у ЄС коштував 400-500 дол. за тис. куб. м. Якщо відштовхуватися від поточних цін і витрат на доставку, то за 4,5 млрд куб. м доведеться заплатити понад 2 млрд дол. або близько 85 млрд грн", - пише видання
Також повідомляється, що, у разі, якщо середня ціна за рік становитиме 350 доларів, як торік, потреба в коштах може знизитися до приблизно 1,5 млрд доларів. Однак підсумкова сума закупівель ще може бути скоригована.
Раніше ми писали про те, що з початку 2025 року Група "Нафтогаз" уже імпортувала близько 800 млн кубометрів газу для компенсації втрат і формування достатніх резервів.