З 2023 року в невеликих містах України почали зростати тарифи на водопостачання. Головною причиною подорожчання стало суттєве збільшення вартості електроенергії. Однак вартість холодної води зростає нерівномірно і залежить від низки факторів.
Про це повідомляє "Главред" з посиланням на коментар виданню голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка.
За словами експерта, на сьогодні ціна електроенергії на ринку зросла на 70% порівняно з попереднім роком. Місцеві бюджети не завжди здатні покрити цю різницю, тому місцеві органи влади змушені коригувати тарифи для населення.
Крім того, рівень підвищення залежить від низки чинників: чисельності абонентів, протяжності та стану водопровідних мереж, року їх введення в експлуатацію та інших умов. Що менша кількість користувачів, то вища собівартість послуг, що надаються.
"Важливо розуміти, що більшість водоканалів, які обслуговують до 70-80 тисяч осіб, працюють у збиток - наявні тарифи не покривають їхні реальні витрати. Якщо ж встановити економічно обґрунтовані тарифи, вони виявляться в 7-8 разів вищими за середні. Приміром, за середнього тарифу 40-50 гривень, об'єктивна ціна для малих водоканалів може сягати 100-200 гривень. Зрозуміло, що переважна більшість споживачів не в змозі платити такі суми", - зазначив Олег Попенко.
Також, за його словами, кожен невеликий водоканал має свої особливості, і місцева влада під час перегляду тарифів враховує необхідність вкладень у капітальні ремонти. При цьому немає чітких нормативних рамок, що визначають допустимий діапазон підвищення.
Повідомляється, що в різних регіонах країни ситуація відрізняється. Так, у Малині (Житомирська область) тарифи на водопостачання піднялися до 100 гривень, а в деяких населених пунктах Київської області ціна зросла з 30 до 80 гривень. У містах Нікополь, Марганець і Покров тарифи досягли 124-130 гривень за куб.
"Це говорить про те, що все залежить від локальної економічної ситуації та підходу місцевої влади: хтось діє більш стримано, а хтось вживає рішучих заходів. Водночас в обласних водоканалах тарифи не змінювалися з 2022 року. Тут проблема полягає не тільки в економіці, а й у політиці. Представники водоканалів уже давно заявляють про необхідність підвищення, оскільки чинні тарифи не покривають витрат, а компенсації з місцевих та обласних бюджетів надходять не завжди", - підкреслив Попенко.
При цьому наголошується, що на рівні держави ситуація залишається без змін - Національна комісія з регулювання енергетики та Кабмін поки що не ухвалили рішення про підвищення тарифів на центральному рівні. На думку експерта, найближчим часом цього теж не станеться, що ставить під сумнів можливість перегляду тарифів для великих водоканалів у поточному році.
Раніше ми писали про те, що, за даними Держстату, за минулий рік водопостачання в Україні подорожчало в середньому на 0,7%.