Українці, які отримують дохід за кордоном, мають податкові зобов'язання перед Україною. Зокрема, громадянам України необхідно подати декларацію на отримані доходи за межами країни та сплатити податки.
Про це пише прес-служба Державної податкової служби (ДПС).
У відомстві роз'яснили, хто і скільки податків має сплатити, і як подати декларацію про закордонні доходи.
Які податки потрібно сплатити
Будь-який дохід, отриманий за кордоном, підлягає оподаткуванню в Україні. Він оподатковується за ставками:
- 18% - податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- 1,5% - військовий збір (але тільки для доходів, отриманих до 1 січня 2025 року).
- Якщо дохід було отримано в іноземній валюті, то сума перераховується в гривню за офіційним курсом НБУ на день нарахування доходу.
Як уникнути подвійного оподаткування
Якщо ви вже сплатили податки за кордоном, то в Україні повторно не доведеться платити податок на доходи. Але важливо, щоб ця країна мала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування.
Що потрібно для цього зробити:
- отримати довідку з податкової іноземної країни про сплачені податки.
- легалізувати її в тій країні, в якій було сплачено податки (наприклад, через консульство або органи, до повноважень яких належить легалізація таких документів).
- Важливо! Зараховується сума сплаченого податку за межами України в сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно було б сплатити в Україні.
Тобто:
- якщо за кордоном ви сплатили податок у розмірі 100 тис. грн, а в Україні вами визначено до сплати 80 тис. грн, то податок в Україні не сплачується;
- якщо ж ви заплатили за кордоном 80 тис. грн, а в Україні підлягає сплаті 100 тис. грн податку, то вам потрібно буде доплатити тільки різницю - 20 тис. грн.
Водночас якщо документів про сплату податків немає, то громадяни мають подати заяву в українську податкову за місцем реєстрації та перенести термін подання декларації до 31 грудня.
Декларування благодійної допомоги
Якщо ви через російську агресію отримали тимчасовий захист за кордоном, то:
- не потрібно подавати декларацію і платити податки, якщо ви отримували грошову або гуманітарну допомогу від іноземних урядів або благодійних фондів.
- потрібно подавати декларацію, якщо у вас були інші доходи (наприклад, зарплата або прибуток від фрілансу), навіть якщо отримували благодійну допомогу.
Як подати декларацію, перебуваючи за кордоном:
- поштою - надсилайте документи з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до строку подання.
- електронною поштою - через систему електронного документообігу України.
Раніше ми писали про те, що Міністерство фінансів презентувало новий законопроєкт, який регулює оподаткування громадян, які отримують дохід через цифрові платформи.