«Золота картопля»: чому продовжують зростати ціни, та які сорти врятували врожай

Навіть ті аграрії, у яких зменшення обсягів становило 30-40%, компенсують втрати зростанням ціни на овоч у 300%.
«Золота картопля»: чому продовжують зростати ціни, та які сорти врятували врожай
Andre Morales Kalamar / unsplash.com

Українські аграрії, які вирощують картоплю, цього року поділено на два табори. У першому виявилися фермери із західних областей, хто не має провалу за обсягом урожаю. Для них тепер "золотий час" завдяки триразовому зростанню ціни на картоплю. Але й у другому таборі, де фіксується зниження врожайності, не бідують. Оскільки зменшення навіть на 30-40% повністю компенсується зростанням ціни на цей овоч у 300%.

Про це пише LIGA.net, розбираючись у ситуації на ринку картоплі.

Читайте також:

Видання зазначає, що, за словами міністра агрополітики Віталія Коваля, цьогорічний урожай картоплі очікується на рівні 18 млн т, а значить, в Україні, де споживають 130 кг на людину на рік, дефіциту не буде. При цьому повідомляється, що зазвичай в Україні збирають близько 20 млн т картоплі. У 2023 році її врожай становив 21,2 млн т. Отже, сукупне скорочення врожаю цього року сягне 15-18%.

У той же час є окремі області, де з картоплею справи гірші. На Дніпропетровщині, яка торік була №1 за обсягами, наразі зменшення врожаю до 30%.

"У Полтавській, Харківській та Сумській областях картопля у населення не дала врожаю. Тепер цей регіон закуповує картоплю, на відміну від минулих років, коли це були важливі постачальники ринку", – розповів виданню Сергій Бородавко, керівник відділу продажу компанії "Агріко Україна", представництва нідерландської компанії Agrico NL, що спеціалізується на насіннєвому картоплярстві.

За словами експерта, не вплинуло на ситуацію і пізнє збирання картоплі, оскільки якість бульб впала і багато пошкоджених, які довго не зберігаються.

Читайте також:

Як пише видання, ще одна особливість цього сезону пов'язана із сортами картоплі, які стали основою врожаю. Основні обсяги в центральних та південно-східних областях забезпечили сорти Рів'єра та Арізона.

"Але перший сорт – ранній, його обсяг вже поглинув ринок. Сорт Арізона пристосований до природних аномалій, урожай цього року хороший. Але цей сорт не зберігається довше за Новий рік", – поділився думкою виданню Сергій Рибалко, директор ФГ "Аделаїда", який займається вирощуванням картоплі в Житомирській області.

Інші експерти говорять про те, що ще є проблеми із заповненнями складів якісною картоплею, яка зможе дочекатися продажу наприкінці зими. При цьому ситуацію із картоплею від провалу утримали західні області. Там немає нарікань на обсяги врожаю та його якість. З одного боку, було менше сюрпризів від природи. Але в "Континенталі Фармерз Груп" (КФГ) кажуть, що зіграла ставка на сорти.

"Через несвоєчасні дощі навесні та відстрочену посадку ми орієнтувалися на пізні сорти, які можуть добрати масу завдяки пізнім дощам та зав'язати необхідну кількість бульб. Це Мелоді – столовий сорт, а також чіпсові Леді Клер, Піроль та Опал, – підкреслив Андрій Беднарський, керівник кластера "Картопля" у компанії КФГ.

Зазначається, що ще один сорт картоплі показав чудові результати на Волині.

"На демополях у цій галузі врожайність сорту Пікассо досягала 90 тонн з га. На звичайних полях – до 60 тонн з га", – додав Сергій Бородавко.

Видання також публікує список сортів картоплі, які витягли цьогорічний урожай:

  • Арізона. Середньоранній столовий сорт. Середня врожайність цього року – до 60 т з га.
  • Рів'єра. Ранній столовий сорт. Середня врожайність цього року – до 55 т з га.
  • Мелоді. Середньопізній сорт. Середня врожайність цього року – до 60 т з га.
  • Пікассо. Середньопізній сорт. Середня врожайність цього року – до 60 т з га.
  • Парадізо. Середній сорт. Середня врожайність цього року – до 60 т з га.

Раніше ми писали про те, що у Мінагрополітики зазначили, що нинішня ціна на картоплю вже абсолютно достатня, щоб покривати собівартість навіть за умов зменшення врожайності, тому немає підстав для зростання цін до 50 грн за кг.



x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK