До 2028 року в Україні продовжено строк оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, а також здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися в колективній власності після розподілу земельних ділянок. Про це повідомили в Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру.
Це передбачено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин".
Закон набрав чинності 8 листопада 2024 року, крім деяких пунктів.
На сьогодні в Україні нараховується орієнтовно понад 104,4 тис. невитребуваних земельних часток (паїв).
Продовження строку оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок було зумовлено необхідністю надати більше часу їх власникам або спадкоємцям, які з різних причин, пов'язаних зі збройною агресією проти України, не мають змоги дотриматися визначеного раніше крайнього строку - 1 січня 2025 року.
"У разі, якщо до 1 січня 2028 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку, він вважатиметься таким, що відмовився від одержання ділянки", - йдеться в повідомленні.
Надалі після формування невитребуваної земельної частки (паю) у земельну ділянку рішенням органу місцевого самоврядування та за його заявою на підставі рішення суду ця земельна ділянка передається в комунальну власність відповідної територіальної громади, у порядку визнання майна безхазяйним.
Протягом 7 років із дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передавати її в приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).
Раніше ми писали, що президент України Володимир Зеленський підписав закон №3993-IX, який значно спрощує проведення державної інвентаризації земель та затвердження необхідної документації з землеустрою.