Тюремні землі: хто і як заробляє на тіньових схемах із гектарами Мін'юсту

Державна кримінально-виконавча служба має 41,7 тисяч га сільгоспземель.
Тюремні землі: хто і як заробляє на тіньових схемах із гектарами Мін'юсту
Під підозрою у зловживаннях на землях Мін'юсту – оточення колишнього міністра, чинний народний депутат та керівник ДП "СГ підприємство ДКВС України №115". / Колаж: dengi.ua

Кримінальні авторитети, депутати та "феодали" заробляють на землях державної пенітенціарної системи десятки мільйонів гривень. Донедавна п'ятьма відсотками всіх державних сільськогосподарських земель володіла Державна кримінально-виконавча служба (ДКВСУ), колишня Пенітенціарна служба.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Зазначається, що за задумом і радянською "традицією", на цих землях ув'язнені повинні були вирощувати собі продукти. були хронічні збитки держави.Проте за роки незалежності чиновники, представники влади та посадовці державних підприємств (ДП) створювали схеми з передачі пенітенціарних земель в обробіток приватним компаніям, результатом чого були хронічні збитки держави.

Повідомляється, що у 2023 році на основі ФДМУ почали створювати так званий Земельний банк – установу, яка має отримати від непрофільних відомств сільгоспземлі, щоб далі прозоро передати їх у суборенду. продовжують заробляти й досі. З огляду на те, що не вся земля була. враховано та внесено до кадастру, відкривалося широке поле для зловживань. Дуже швидко керівники сільськогосподарських держпідприємств при колоніях, місцеві аграрні бізнесмени та співробітники силових органів зрозуміли, що на цьому можна заробляти.

При цьому зазначається, що здавати землю в прозору оренду через аукціони не дозволяло законодавство. з приватними структурами, наприклад договір про розподіл прибутку, спільну обробку земель, надання послуг тощо подібне. Такі договори є непублічними, і здебільшого містять занижені ціни на продукцію, тому в результаті ДП від таких угод не заробляють, а потім втрачає і державу.

«Відбувається це так: керівник пенітенціарної сільськогосподарської ДП укладає договір з приватною компанією і залучає її до обробітку землі. Формальною причиною таких дій стає неспроможність обробляти ділянки силами ув'язнених, низька ефективність праці чи погана урожайність. Далі на землях ДКВСУ починають працювати приватні аграрії. Що цікаво, часто цей же бізнес згодом вигравав тендери на постачання зібраної з "пенітенціарних" земель продукції до самих установ ДКВСУ. Звісно, з націнкою», - пише видання.

За словами екс-чиновника Мінагро, аграрії, які працювали підрядниками на пенітенціарних землях, занижували показники врожайності та таким чином недоплачували колоніям Держпідприємства не мали інших джерел доходу, а їхні зобов'язання щодо сплати земельних податків постійно зростали. колоніях щороку фіксували збитки на десятки мільйонів гривень.

Журналісти нагадують, що у 2020 році СБУ викрила на хабарництві голову комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби та колишнього чиновника Мін'юсту. Вони обіцяли фермеру з Кіровоградської області призначити його на посаду директора державного сільськогосподарського підприємства. За своє призначення керівником ДП фермер мав заплатити 1 млн дол. Учасники оборудки переконували "клієнта", що той "відіб'є" ці гроші після призначення завдяки здачі в оренду земельних ділянок площею понад три тисячі гектарів, що належать сільгосппідприємству. Мова йшла про "Сільськогосподарське підприємство ДКВС (№37)", зареєстроване у селі Інгульське Кропивницького району. Мін’юст ліквідував Устинівський виправний центр №37, але сільськогосподарське ДП при ньому з шістьма тисячами гектарів залишилось. А за даними ЗМІ, фермером, якому пропонували схему, виявився керівник ТОВ "Агрофірма П'ятихатська" Олександр Поворознюк, більш відомий як президент футбольного клубу "Інгульець" та автор відомої фрази "Вова, еб*ш їх, бл**ь" .

Повідомляється, що навесні 2021 року землі половини пенітенціарних сільськогосподарських ДП передали у власність однієї структури - "Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№115)". А в червні 2024 року передав половину земель Мін’юсту до Земельного банку в структурі ФДМУ - здебільшого в Кіровоградській, Одеській, Запорізькій та Харківській областях, сумарно – 19,4 тис. га. З яких 4,1 тис. га вже передали у прозору суборенду через аукціони. Разом із тим, на понад 5 тис. га земель на Одещині вже після їх передачі до Фонду держмайна суд наклав арешти. Зараз ФДМУ намагається повернути ці землі у своє управління.

Журналісти з'ясували, що поки триває "бюрократичний футбол", на землях Мін'юсту у 2022-2024 роках продовжувалися зловживання. Під підозрою – оточення колишнього міністра, чинний народний депутат та керівник ДП "СГ підприємство ДКВС України №115".

Як пише видання, Офіс Генпрокурора відкрив справу щодо одного з таких зловживань, що стосується посадових осіб "СГ підприємство ДКВС України №115", якій і передали половину пенітенціарних земель. Суть справи така: у 2022 році керівництво ДП уклало договори підряду з трьома компаніями, які належать до групи "Альфа-капітал", на підготовку та обробку площ та посів сільськогосподарських культур на Полтавщині. Прокурори вважають, що це була фактично "прихована" оренда 5,1 тис. га державної землі. А сума збитків у цій справі оцінюється судовими експертами у 66,9 млн грн.

«Власником "Альфа-капітал" є полтавський бізнесмен Олександр Павлюченко. Журналіст Дмитро Гнап у блозі для УП писав, що Павлюченко відомий як кримінальний авторитет із прізвиськом "Саша Браслет". За інформацією джерел УП, у листопаді 2024 року він побив чоловіка у ресторані, за що суд відправив його під цілодобовий домашній арешт. У 2006-2007 роках Павлюченко був помічником народного депутата Миколи Злочевського, а у 2014-2019 роках – Ігоря Котвицького. Останній – соратник та "права рука" колишнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова», - зазначає ЕП.

Крім того, Петровірівська сільська рада Березовського району Одеської області пішла до суду, щоб забрати майже 5,6 тис. га собі. В ході процесу об'єднання земель пенітенціарної системи, зокрема і Ширяївської колонії №111, в підпорядкування ДП "СГ підприємство ДКВС України (№ 115). Проте, як з'ясували прокурори, керівники ДП "всупереч інтересам служби" укладали. Договори підряду на виконання механізованих сільськогосподарських робіт на земельних ділянках.Підрядником в цьому кейсі було ТОВ "Агростар експорт".

«Його власницею є Юлія Чернявська, дружина народного депутата-мажоритарника від "Слуг народу" Степана Чернявського. До свого обрання він особисто володів компанією, проте у 2019 році Чернявський пройшов до парламенту з виборчого округу №138 на Одещині. До цього округу входять, зокрема, Березівський та Ширяївський райони - саме ті, на території яких розташовані землі Ширяївської. колонії. Чернявський не просто депутат, а заступник голови Комітету з питань аграрної та земельної політики», - повідомляє видання.

Схожа ситуація трапилася і в Кіровоградській області, де після об'єднання земель Мін'юсту під парасольку ДП "СГ підприємство ДКВС України №115" керівником останнього став Максим Собко. До цього він очолював Устинівську РДА на Кіровоградщині та був депутатом Кіровоградської облради. А ще Собко – бізнесмен, ексдиректор фермерського об’єднання "Россолан", яким наразі керує Олена Собко. У своїй декларації Максим вказує спільне майно з Оленою, проте не зазначає її членом сім'ї. У розмові з ЕП він уточнив, що це його мати. А сам "Россолан" нині є фігурантом кримінального провадження щодо земель колонії №115.

"Щодо СФО "Россолан": підприємство не обробляло земельні ділянки ДП №115. Обшуки проводилися в багатьох компаніях у тому регіоні. Можливо тому, що підприємство знаходилося поряд із земельними ділянками, які знаходилися у користуванні державного підприємства в Кіровоградській області, можливо, тому, що я колись працював у зазначеному підприємстві. Точно можу вам сказати, що за останні два роки жодних договорів із 115 колонією "Россолан" не укладав", - зазначив у коментарі ЕП Собко і додав, що не може сказати більше через таємницю слідства. Зараз землі колонії №115 на Кіровоградщині, додав він, вже вилучено з постійного користування підприємства і передано до відання. Фонду держмайна, а ділянки виставлено на земельні аукціони.

«Міністерство юстиції у відповіді на запит ЕП повідомило, що не володіє інформацією про перебіг розслідувань можливих зловживань з сільськогосподарськими землями ДКВС. В Офісі генерального прокурора повідомили, що наразі у кримінальному провадженні щодо ДП №115 тривають слідчі та процесуальні дії. Жодному з фігурантівпро підозру не повідомляли», – резюмує видання.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що 2025 року Державний земельний банк у рамках другого етапу планує виставити на конкурсну передачу в оренду 250 000 гектарів землі. Зокрема, Держзембанк готує подання Кабміну про передачу 100 000 га земель Національній академії аграрних наук.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK