На ринку свіжого мандарина Європи відзначається непроста ситуація наприкінці 2024 року. Споживачі здивовані високими цінами на продукцію, а виробники скаржаться на те, що незважаючи на низький урожай, попит на фрукти також порівняно низький.
Про це повідомляє EastFruit.
Зазначається, що за словами міжнародного експерта плодоовочевого ринку Федора Рибалка, у 2024 р. різко знизився врожай мандарину в Туреччині. При цьому Туреччина є найбільшим у світі експортером свіжого мандарину за обсягом та третім – за вартістю. Відповідно, це найважливіший гравець ринку, який має величезний вплив на ціноутворення мандарину у Східній Європі та на Близькому Сході. Крім того, вплив Туреччини на ринок мандарину ЄС також продовжує стрімко зростати.
У свою чергу, Маріте Гайліте, експерт асоціації овочівників Latvijas dārznieks, зазначає, що ціни на мандарини та взагалі цитрусові в Латвії цього сезону надзвичайно високі. "В останні два тижні грудня мандарини сумнівної якості супермаркети пропонують по 1,99 євро/кг, по акції - по 1,69 євро/кг", - каже вона. При цьому, за словами Маріте, попит на мандарини залишається візуально високим. Експерт зазначає, що у країнах ЄС у 2024 році низький урожай мандарину через погодні катаклізми та проблеми з логістикою.
Повідомляється, що аналогічна ситуація з цінами на мандарин та в Італії, де місцевим споживачам незвично бачити роздрібну ціну на один із найбільш доступних сезонних фруктів, що наближається до 2 євро за кг за найдешевші сорти.
«Ціновий моніторинг EastFruit підтверджує, що оптові ціни на мандарини цього сезону оновили рекорди у більшості країн регіону. У Польщі, Україні, Молдові – ціни на мандарин рекордно високі», - зазначає видання.
За словами представників плодоовочевої торгівлі, більшість турецьких фасувальних центрів зазнали збитків на початку сезону, оскільки продавали мандарин нижче за собівартість через різке падіння попиту на продукцію в Росії та Україні. Закуповувати мандарин у фермерів через падіння врожаю доводилося за високою ціною, а ось різке падіння купівельної спроможності населення Росії внаслідок девальвації рубля та галопуючої інфляції призвело до зниження попиту на мандарин.
«Імпорт усіх цитрусових, з яких зазвичай близько 70% становить мандарин, із Туреччини до України у грудні 2023 року становив 43 000 тонн, а у грудні 2024 року – всього 33 000 тонн. Тому можна констатувати значне зниження імпорту із Туреччини. Частково зниження поставок із Туреччини компенсує деяке зростання поставок мандарину з Греції», — пояснює ситуацію з попитом Федір Рибалко.
Також повідомляється, що при цьому турецькі експортери не поспішають укладати нові контракти на експорт мандарину, очікуючи подальшого зростання цін. Вони впевнені, що зниження попиту в Росії та Україні не є непереборною проблемою, оскільки ціни на продукцію в інших країнах світу залишаються високими. Тому, схоже, що дешевих мандаринів цього сезону вже не буде.
Раніше ми писали про те, що 18 грудня ціни на какао досягли історичного внутрішньоденного максимуму в 12 931 долар за тонну, а загалом з початку року воно подорожчало майже на 185%, випередивши за темпами зростання вартості біткоїну.