В Україні стартувала посівна кампанія. За інформацією Міністерства аграрної політики, до 20 березня фермери з 19 областей засіяли 250,4 тис. га ярими зерновими та зернобобовими культурами. Першими до роботи приступили аграрії Миколаївської та Одеської областей. Лідером за темпами сівби стала Миколаївщина, де посівні площі пшениці, ячменю, гороху та вівса сягнули 43 тис. га, що становить 17% від загального показника. Які культури в пріоритеті в цьому сезоні, і які чинники ускладнюють посівну?
Про це пише "Економічна правда".
- Що посіють
Зазначається, що, за прогнозами Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), загальна площа посівів ярих культур разом з озимими пшеницею, ячменем та ріпаком цьогоріч, імовірно, залишиться на рівні 2024 року і становитиме 19 млн га. Лідируючу позицію займе соняшник, під який відведуть 5,1 млн га - на 4% більше, ніж у попередньому сезоні.
Як пояснила виданню керівник аналітичного відділу УКАБ Світлана Литвин, через складні погодні умови 2024 року ринок зіткнувся з дефіцитом насіння соняшнику, що спричинило зростання цін, тож частково проблему планують вирішити цього року.
На другому місці за пріоритетністю - пшениця, переважно озимого типу. Її площа становитиме близько 4,8 млн га, що на 2% менше порівняно з минулим роком. Причиною скорочення, за словами Литвин, стало недостатнє зволоження ґрунту восени.
Площі під кукурудзою, навпаки, збільшаться на 10% і сягнуть 4,4 млн га. Оскільки, за словами Литвин, ціни на цю культуру відновлюються завдяки налагодженню експорту та відсутності перехідних залишків, які раніше чинили тиск на вартість.
Соя, яка минулого року показала високу рентабельність, цього сезону поступається позиціями - її посівні площі скоротяться на 12%. В УКАБ зазначають, що 2 роки поспіль соя була однією з найприбутковіших культур. Однак у 2024 році ціни впали, тому очікується повернення площ до звичайних рівнів.
Площі під ячменем залишаться на попередньому рівні - 1,4 млн га, а ріпаку скоротяться на 15% через недостатню вологість ґрунту під час осінньої сівби. Цього року під нього виділено 1,1 млн га.
- Основні виклики для аграріїв
Як пише видання, якщо в перші два роки війни головними проблемами фермерів були наслідки бойових дій, то у 2024 році серйозні труднощі створила погода. Посуха стала одним із найзначніших викликів, і, цілком ймовірно, її вплив збережеться і цього року. Нестача вологи може негативно позначитися на якості та обсягах урожаю.
За словами голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, нестача вологи восени, а також недостатні опади взимку призвели до ускладнень під час посіву, особливо південно-східних регіонах країни.
Додатковою складністю залишається брак робочих рук через мобілізацію та міграцію. Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль зазначає, що ця проблема лише посилюється. За підрахунками Марчука, аграрному сектору не вистачає близько 1 млн працівників.
Ще одним потенційним викликом може стати підвищення тарифів на залізничні перевезення. Як повідомив виданню Марчук, зараз обговорюється збільшення тарифів на залізничні перевезення на 37%. Якщо логістичні витрати зростуть, то аграрії не зможуть покрити ці витрати за рахунок своїх господарств, а кошти, які мали бути зароблені, підуть на транспортування.
Зазначається, що, крім цього, витрати на проведення весняної сівби, включно з насінням, добривами, паливом і логістикою, зросли на 15%. Тож, за оцінками Коваля, поточна посівна кампанія обійдеться аграріям у 200 млрд грн.
Раніше ми писали про те, що український агробізнес різко збільшив доходи, а загальний обіг аграрної галузі у 2024 році досяг 1,3 трильйона гривень.