В Україні було зафіксовано пікові ціни на мандарини. Подорожчанню цитрусових сприяли зменшення врожаю внаслідок несприятливої погоди в Туреччині та Іспанії, зростання логістичних витрат, девальвація гривні та збільшений попит. Про це повідомила керівниця відділу маркетингу ринку сільгосппродукції "Шувар" Тетяна Попович, передає AgroTimes.
Читайте також: Небезпечні цитрусові: в Україну потрапили мандарини з пестицидами
За словами експерта, у грудні 2024 року ціни на мандарини досягали пікових значень, у середньому 97 грн/кг. Після свят попит та ціна почали знижуватися, однак логістичні витрати та обмежена пропозиція все ще тримали їх на високому рівні - близько 60-65 грн/кг у січні.
Споживачі мали обмежений вибір між дешевшими єгипетськими та турецькими мандаринами й дорожчими сортами з Італії чи Іспанії.
"Коливання цін на мандарини в січні 2025 року були спричинені сукупністю внутрішніх і зовнішніх факторів, які вплинули як на імпорт, так і на внутрішній ринок України", - сказала експерт.
Читайте також: Ціни на огірки пішли вниз: причини
Вона зазначила, що мандарини постачаються з Туреччини, Іспанії, Єгипту, Греції та Італії. У січні погодні умови в регіонах-виробниках значно ускладнили збір урожаю. У Туреччині через дощі та заморозки урожай зменшився, що призвело до скорочення обсягів експорту. Іспанія стикнулася з посухою. Це спричинило обмеження на постачання та зростання оптових цін.
Під час війни витрати на транспортування імпортних продуктів значно збільшилися. Девальвація гривні підвищила вартість імпорту, що позначилося на цінах мандаринів.
Читайте також: Важливий овоч для борщу: де сьогодні дешевше купити капусту
Як зазначила Попович, якщо погодні умови стабілізуються, а логістичні витрати зменшаться, ціни можуть почати поступово знижуватися до кінця зими. Водночас можливі нові стрибки цін, якщо девальвація гривні або проблеми з імпортом продовжаться.
Раніше ми писали, що в Україні після нетривалого періоду стабільності знову почали зростати відпускні ціни на картоплю.