
31 березня завершився процес подання декларацій про доходи чиновниками за 2024 рік. Журналісти вивчили звіти міністрів, їхніх заступників, керівників управлінь, депутатів, прокурорів, суддів, а також представників митної та податкової служб.
Про це пише "Економічна правда".
Читайте також: Зеленський оприлюднив декларацію: які доходи за 2024 рік
Зазначається, що під час аналізу було розглянуто 23,2 тис. декларацій, зареєстрованих у реєстрі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Ці документи стосуються осіб, які обіймають посади, що належать до державної служби категорій "А" або "Б". У межах дослідження журналісти з'ясували, яку кількість автомобілів, нерухомості та доходів було задекларовано за минулий рік.
Автомобілі
Повідомляється, що, згідно з даними НАЗК, за 2024 рік сім'ї 23,2 тис. українських чиновників придбали 3,5 тис. нових автівок, загальна вартість яких сягнула 1,33 млрд грн. Якщо враховувати, що середній розмір сім'ї одного декларанта становить 2,5 особи, виходить, що на кожну тисячу осіб припадає 61 автомобіль, куплений в автосалоні.
Водночас, за інформацією Державної митної служби (ДМС), за 2024 рік у країну ввезли 300 тис. машин (як нових, так і старих), їхня загальна вартість становила 4,38 млрд доларів (приблизно 175 млрд грн). Включаючи угоди на внутрішньому ринку, загальна кількість проданих автомобілів досягла 938 тис.
Для порівняння, на території, що перебуває під контролем уряду, проживає близько 32 млн осіб, що в лютому підтвердив міністр національної єдності Олексій Чернишов. Таким чином, серед населення на кожну тисячу осіб припадає 29 придбань, що вдвічі менше, ніж серед сімей високопоставлених чиновників.
Також спостерігається закономірність: у дев'яти з десяти випадків, коли перевіряли найдорожчі автомобілі чиновників, їхніми власниками виявлялися дружини декларантів, які офіційно є успішними бізнесменами.
Наприклад, начальник митного посту "Південний" Сергій Пустовойтенко не задекларував купівлю автомобіля, проте його дружина 2024 року придбала Audi SQ8 за 5 млн грн. Така схема діє незалежно від статі декларанта: якщо чиновник - чоловік, автомобіль оформлюється на дружину, якщо жінка - на чоловіка.
Нерухомість
Повідомляють, що за 2024 рік держслужбовці, чиї декларації аналізували, здобули право користування на 4,3 тис. об'єктів нерухомості (без урахування оренди, але з включенням інших форм володіння). Дослідження охопило три основні категорії: земельні ділянки (2 170 об'єктів загальною площею 1 836 га), приватні будинки (653) і квартири (1 617).
Ці цифри набувають особливого сенсу в порівнянні із загальними показниками. За даними Держстату, 2024 року в Україні було введено в експлуатацію 118,4 тис. квартир, з яких 82,8 тис. розташовані в багатоквартирних будинках, а 35,65 тис. - у приватних.
Якщо враховувати чисельність населення і середній розмір домогосподарства (2,55 особи), то на кожну тисячу сімей у країні припадає 6,6 квартир. Водночас для чиновників цей показник становить 69 квартир. У середньому на тисячу сімей в Україні припадає 1,1 будинку, а серед високопоставлених чиновників - 28 будинків.
Видання зазначає, що розрив може бути ще значнішим, оскільки чиновники часто оформляють нерухомість і автомобілі на родичів, яких немає в деклараціях. Прикладом є голова Антимонопольного комітету (АМКУ) Павло Кириленко. Згідно з розслідуванням журналістів, значна частина його майна записана на рідних дружини, включно з пенсіонерами.
Доходи
Загальний обсяг доходів, задекларованих сім'ями чиновників 2024 року, становив 25,2 млрд грн, з яких 17 млрд грн припадає на заробітну плату.
За рівномірного розподілу цих коштів на всіх дорослих членів сім'ї чиновників сума становить близько 30 тис. грн на місяць на людину. Однак таких доходів недостатньо для купівлі дорогих активів, тому придбання зазвичай пояснюються накопиченнями або альтернативними джерелами доходу, наприклад, продажем чого-небудь.
Раніше ми писали про те, що народний депутат і колишній президент України Петро Порошенко разом із дружиною Мариною у 2024 році задекларував дохід у розмірі близько 4,6 млрд гривень.