
На початку 2022 року, коли Росія зосередила війська біля кордонів з Україною, а ризик запровадження санкцій збільшився, заможні росіяни почали масово повертати готівку в країну. У цьому процесі їм сприяли Raiffeisen Bank International (RBI), Brink's і Bank of America.
Про це повідомляє OCCRP у своєму спільному розслідуванні з Paper Trail Media.
Читайте також: Втрати іноземного бізнесу в РФ перевищили $170 млрд: які компанії постраждали найбільше
Зазначається, що три глобальні фінансові організації перевели в Росію понад 12 мільярдів доларів іноземної валюти напередодні повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Основну частину цих коштів становили долари США, євро та швейцарські франки.
При цьому найбільший обсяг перевезень здійснив австрійський Raiffeisen Bank International, який відправив 189 партій готівки на суму 10 мільярдів доларів. Однак на той момент ці поставки не порушували законодавство, оскільки заборони на експорт іноземної валюти було введено лише після початку воєнних дій. Представники Brink's і Bank of America заявили, що припинили свою діяльність у Росії, а RBI повідомив про поступове згортання операцій. Усі три компанії підкреслили, що їхні дії відповідали нормам законодавства.
Також повідомляється, що дані свідчать про різке збільшення обсягів ввезення готівки в Росію з 11 січня 2022 року - за тиждень до того, як російські війська почали прибувати в Білорусь, що розцінювалося як підготовка до вторгнення. З 11 січня до 23 лютого TBSS імпортувала 272 партії готівки на суму в середньому 44,78 мільйона доларів кожна, що втричі перевищує середній показник за період із 2017 до 2021 року.
Дані про постачання готівки було отримано компанією Import Genius, яка купує її у російських державних структур. Хоча інформація може бути неповною, вона фіксує помітне зростання обсягів готівкових переказів до Росії перед війною. Зокрема, щонайменше 10 поставок від RBI прибули до Москви вже після 24 лютого 2022 року, коли російська армія наступала на Київ.
Представник RBI Крістоф Данц заявив журналістам Der Standard і Paper Trail Media, що банк припинив постачання готівки в Росію після початку війни. Однак із самого вторгнення RBI залишається найбільшим західним банком, який продовжує працювати в Росії. У липні 2024 року генеральний директор RBI Йоханн Штробль повідомив, що банк прискорює вихід із російського ринку на вимогу Європейського центрального банку і веде переговори про продаж своєї російської "дочки".
Водночас, згідно з даними, RBI і Brink's відправляли в Росію долари, євро і швейцарські франки, а Bank of America - тільки долари США. Представник Bank of America Білл Голлдін підкреслив, що всі їхні операції відповідали санкційному законодавству. Він також зазначив, що на початку 2022 року поставки готівки відповідали історичним обсягам, якщо враховувати всі регіони, а не тільки США. Однак він не пояснив, чому саме поставки зі США різко зросли в цей період.
За даними річного звіту Bank of America за 2022 рік, до кінця того року банк заморозив у Росії активи на суму 443 мільйони доларів, що значно менше, ніж 733 мільйони роком раніше. Холлдін заявив, що банк почав скорочувати свою присутність у Росії ще після 2014 року і до теперішнього часу повністю припинив там свою діяльність.
Також компанія Brink's, що займається безпечним перевезенням готівки, заявила, що припинила бізнес у Росії на початку 2022 року. При цьому TBSS не відповіла на запит про коментар. Однак аналітики вважають, що ця організація могла відігравати важливу роль у підготовці Кремля до війни. Так, Яніс Клюге, експерт Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки, зазначає, що перед війною готівка завжди представляє цінність, особливо в умовах санкційної невизначеності.
Записи про перевезення, з якими ознайомилися журналісти, охоплюють період з 2017 по 2023 рік. Вони не розкривають, хто саме був одержувачем валютних поставок у Росії, але масштаби операцій вражають. З 2017 по 2021 рік середній розмір партії від RBI до TBSS становив 13,4 мільйона доларів, а на початку 2022 року він зріс майже вчетверо - до 53 мільйонів доларів.
"За розрахунками OCCRP, у період з 11 січня до 25 лютого 2022 року сукупний обсяг поставок від трьох фінансових установ до Росії становив понад 12 мільярдів доларів. Аналогічні дані наводило агентство Reuters, повідомляючи, що з листопада 2021-го до лютого 2022 року в Росію було ввезено 18,9 мільярда доларів і євро готівкою", - йдеться в розслідуванні.
Крім того Brink's фігурує в документах Import Genius як перевізник 64 партій готівки на суму 1,3 мільярда доларів. Частина цих грошей надійшла зі Швейцарії, але також зі США, Гонконгу та Великої Британії. Bank of America з січня по лютий 2022 року відправив у Росію п'ять партій загальною сумою 798 мільйонів доларів. Це становило дві третини від усього обсягу готівкових поставок зі США за попередні чотири роки. Остання партія від Bank of America прибула до Москви 14 лютого 2022 року.
Раніше ми писали про те, які американські компанії продовжують працювати в РФ, і хто може повернутися після угоди Трампа з росіянами.