Бізнес як зазвичай: які американські компанії працюють у РФ, і хто може повернутися після угоди Трампа з росіянами

Згідно з останніми даними, сукупний прибуток американських компаній, які продовжили працювати на російському ринку, склав 29 млрд доларів.
A. L. / unsplash.com
A. L. / unsplash.com

24 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп заявив, що окрім обговорень про "завершення війни" в Україні, його адміністрація веде переговори з Кремлем про "значні економічні угоди". За два дні до того британська газета Financial Times повідомила, що Володимир Путін доручив своєму уряду підготуватися до можливого повернення західних компаній до Росії. Якщо ж ці побоювання виправдаються, і американські корпорації справді почнуть повертатися до РФ, то постає питання — які компанії можуть зробити це першими?

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Зазначається, що припущення про те, що американський бізнес може змінити свою позицію щодо політики Москви та відновити свою діяльність у РФ, поки що не мають серйозних підстав. Швидше, вони відбивають побоювання про можливі поступки, на які адміністрація Трампа може піти заради угоди з Кремлем. Щоб розібратися, варто глянути на ситуацію трирічної давності.

Повідомляється, що на 24 лютого 2022 року в Росії працювало близько 300 компаній, головні офіси яких перебували у США. За підсумками 2021 року їхній сукупний дохід від діяльності в РФ склав 64 мільярди доларів. У 2023 році, згідно з останніми даними (статистика за 2024 поки недоступна), сукупний прибуток американських компаній, які продовжили працювати в Росії, склав 29 мільярдів доларів, що становить 46% від довоєнного рівня. Серед найбільших корпорацій, які раніше отримували в Росії щорічні доходи понад мільярд доларів, були International Paper, Alphabet, McDonald's, Apple, Ford Motor Company. Однак більшість із них або продали свої активи, або повністю припинили діяльність. За даними проекту Leave Russia Київської школи економіки (КШЕ), третина з початкових 300 американських компаній все ще веде бізнес у РФ.

"Російське ділове середовище вкрай складне, високий ризик експропріації, а економіка країни переживає не найкращі часи", - зазначає старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин Агате Демаре.

За її словами, компанії з "недружніх країн", які продовжують працювати в Росії, стикаються з обмеженнями. Вони не мають повного контролю за своїми активами і не можуть вільно виводити прибуток. У більшості випадків це призвело до зниження доходів, за винятком кількох компаній, таких як Mars та Mondelez, що спеціалізуються на виробництві кондитерських виробів.

"До 2022 року умови були складними, але можна було заробляти. Зараз ризики зросли, а прибутковість знизилася", - каже старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона та віце-президент КШЕ Еліна Рібакова.

При цьому особливе занепокоєння викликає можливе повернення до Росії нафтосервісних компаній та енергетичних корпорацій, чиї технології відіграли ключову роль у нарощуванні видобутку нафти та газу в країні протягом останніх двадцяти років.

У той же час Baker Hughes і Halliburton пішли з російського ринку в 2022 році, продавши свої активи місцевим менеджерам, проте їх головний конкурент SLB продовжує працювати, збільшивши дохід у 2023 році до 912 мільйонів доларів порівняно з 888 мільйонами в 2021 році.

Крім того, найбільші енергетичні компанії США, включаючи ExxonMobil, повністю згорнули діяльність у Росії. ExxonMobil, наприклад, списала збитки у розмірі 4 мільярди доларів через втрату перспективного проекту "Сахалін-1".

Як пише видання, багато хто з цих компаній залишив російський ринок через жорсткі санкції, введені США та ЄС, які обмежили експорт критично важливих технологій. Проте аналітики сумніваються, що навіть за зміни позиції Вашингтона американський бізнес масово повернеться до РФ.

По-перше, санкції Європейського Союзу залишаються чинними. По-друге, енергетичний сектор Росії прямо конкурує з американським, що створює додаткові бар'єри. "Російський ЗПГ є прямим конкурентом американського USLNG на світовому ринку", - пояснює газовий аналітик компанії Energy Aspects Джеймс Уодделл.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що США та Росія обговорили можливі економічні вигоди від покращення двосторонніх відносин під час переговорів у Ер-Ріяді.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK