
Президент і надалі не підписує ухвалений парламентом ще 10 жовтня законопроект 11416-д про історичне підвищення податків, включаючи військовий збір, зокрема для ФОП. Невизначеність ситуації викликає у бізнесу багато питань.
Про це пише LIGA.net з посиланням на YouTube-канал адвоката та податкового консультанта Богдана Янківа.
Читайте також: Участь українців у "Національному кешбеку" може викликати питання у податкової: деталі
Видання зазначає, щоб закон набув чинності, його має підписати президент. Водночас Конституція містить певний лайфхак для президентів із цього приводу. Вони можуть просто "забути" підписати його без жодних наслідків. І тоді законопроект не стане законом.
Як приклад наводиться законопроект про гарантування вкладів у ПриватБанку після його націоналізації. Верховна Рада оперативно ухвалила документ. Але з 22 грудня 2016 року цей закон перебуває на сміттєзвалищі непідписаних законопроектів.
Повідомляється, що згідно з ще непідписаним законопроектом про підвищення податків, ФОП на всіх групах мають сплачувати підвищений військовий збір з 1 жовтня 2024 року. Тобто, якщо закон набирає чинності, наприклад, у грудні, то всі ФОП стають автоматичними боржниками ще з жовтня місяця. Також закон збільшує військовий збір на зарплати та доходи громадян до 5%. Але це збільшення відбувається лише з набрання чинності законом, а не заднім числом.
«Тому, по суті, весь бізнес підвішений у повітрі і не знає, як діяти далі. У Державній податковій службі (ДПС) вже є затверджена стратегія. Вона передбачає, що для сплати платниками єдиного податку на військовий збір має бути створений окремий рахунок щодо його сплати», - наголошує видання.
При цьому зазначається, що, як наслідок, всього існуватиме три рахунки зі сплати військового збору:
- Перший – це військовий збір для декларування доходів фізичними особами за наслідками року.
- Другий – військовий збір із заробітної плати та решти доходів, утримуваних податковими агентами.
- Третій рахунок – військовий збір, який сплачують спрощенці на будь-якій системі оподаткування.
Також повідомляється, що всі обласні управління ДПС на своїх сайтах спочатку зробили вкладки з новими рахунками зі сплати військового збору. Тобто можна було зайти фактично на будь-який сайт обласної податкової та побачити їх. Але за кілька днів ці сторінки чомусь видалили. Хоча необхідні для сплати збору зміни можна побачити в електронному кабінеті платника. Деякі підприємці в блоці розрахунку з бюджетом мають цей військовий збір.
У свою чергу, голова податкового комітету парламенту Данило Гетьманцев 8 листопада у коментарях ЗМІ повідомив, що він упевнений, що законопроект 11416 буде підписаний президентом. Однак йому невідомо, коли це станеться.
У той же час, нардеп Ярослав Железняк описує ситуацію із законопроектом 11416-д наступним чином: "Або ж його не підпишуть, а значить, заберуть частину військових видатків з бюджету. Або все ж таки приїде місія МВФ, яка нагадає, що Україні потрібно нарощувати самостійно свої фінансові можливості, і за результатами цих зустрічей президент таки підпише закон". Бо місія МВФ планується вже найближчими тижнями. Тому потенційно після місії МВФ буде розв'язка щодо законопроекту 11416-д. Його або підпишуть протягом перебування місії МВФ, або він ніколи не буде підписаний.
«Ще варіант – можуть запропонувати новий більш продуманий законопроект, який передбачає збільшення податків. Бо коштів у державному бюджеті не вистачає», – пише видання.
У цій ситуації план дій, якого слід дотримуватись ФОП у цій невизначеності зі сплатою військового збору, є таким:
- Точно не варто ФОП зараз платити військовий збір. Адже до кінця незрозуміло, за який саме рахунок платити. А сплачений на неправильний рахунок податок, насправді, не сплачений.
- На всі зарплати, лікарняні, дивіденди та інші виплати фізичним особам також поки що слід далі нараховувати 1,5% цього збору, не збільшуючи його до 5%.
- І навіть якщо законопроект буде підписаний і набуде чинності, потрібно почекати кілька днів до того, як Міністерство фінансів та Податкова випустять свої офіційні пояснення щодо його сплати. Адже незрозуміло, що робити з набранням чинності законом "заднім числом".
«Однак з огляду на те, що з цим законопроектом вже так сильно "затягнули" – шанс його підписання саме в такій редакції вже невеликий», - резюмує видання.
Раніше ми писали про те, що оновлений макропрогноз НБУ враховує нещодавні зміни у податковій політиці, але не відкидає нових податкових ініціатив.