Я хочу говорити не про банальні речі. Тому що потрібно виносити на дискусію ті теми, щодо яких дуже бракує діалогу. Наприклад, маємо намір говорити про такі речі, як квантові комп'ютери та їх застосування, про доповнену реальність, про тематику штучного інтелекту, яка за рік змінилася практично повністю. І звісно ж, ми торкнемося блокчейну і тематики ICO, причому не з погляду теорії, а з погляду практики.
Читай також: Олександр Крамаренко: Не злякайте
Ми також хотіли б підняти тематику розумного транспорту та електромобілів, адже ця технологія вже на порозі. Поговоримо про застосування технологій у бізнесі, в таких сферах, як логістика, менеджмент, виробництво, про кібератаки і питання безпеки, про репутацію і хакерів.
Ми вперше запланували 10-хвилинну доповідь про космічну індустрію. Це дуже трендова тема. Взагалі ми хочемо торкнутися тем, які просто фізично не могли обговорити в 2017 році через відсутність часу і підготовлених спікерів. Спікер Роман Михальчишин став фіналістом конкурсу, який ми проводили в Singularity University у 2017 році. Так от, ідею, з якою він переміг на конкурсі, через півроку озвучив Ілон Маск. Йдеться про балістичну доставку вантажів: за 30 хвилин у будь-яку точку планети. І сьогодні частина команди SpaceX працює над розробкою ракети, яка в теорії також зможе доставляти людей і вантажі в будь-який куточок Землі протягом 30-40 хвилин.
Взагалі, потрібно розуміти, що той самий Ілон Маск і покійний уже Стівен Гокінг не дарма озвучували ідею колонізації інших планет. Перетворення людини на міжпланетний вид - це лише питання часу, і з низки проблем ми вже пройшли точку неповернення. Тому колонізація є єдиним способом нашого виживання. Але з об'єктивного погляду не факт, що це добре. Адже достатньо подивитися, на що ми перетворили нашу планету. І тому не хотілося б, щоб ми "загадили" всю галактику. Одразу ж згадується фільм "Матриця", в якому людину порівняли з вірусом.
Також не варто забувати про загрози, які несуть різні інноваційні технології. Ми дуже багато говоримо про можливості, які вони відкривають, але забуваємо про недоліки. Я постараюся відійти від заїжджених історій, таких як ризики з боку генних модифікацій, "роботів-термінаторів" і зброї, роздрукованої на 3D-принтерах. А розповім про більш реальні загрози, які на нас чекають у перспективі 2-3 років, причому саме в Україні.
Читай також: Анна Дерев'янко: Єдиної думки немає
Як приклад - поява глобальних систем відеоспостереження з функцією розпізнавання облич, подібних до тих, що вже реалізовані в Китаї. Так, я не можу назвати цю технологію однозначно небезпечною, хоча, звичайно ж, вона несе загрозу тотального контролю. Уже є історія, коли один журналіст спробував сховатися в місті-мільйоннику в Китаї і був знайдений системою за 7 хвилин. Звісно, якщо таке рішення використовується в благих цілях, то воно значно підвищує безпеку громадян. Разом з тим, будь-яка технологія має свої мінуси. А люди, які її контролюють - не ідеальні. Тому, створюючи такі системи, потрібно відразу готуватися до гіршого.
І, безумовно, ми не можемо обійти стороною блокчейн, який стане одним з основоположних каменів у фундаменті нового світу. Але перед цією технологією зараз стоїть низка викликів. Деякі з них вирішуються ефективно, а деякі - не дуже. Наприклад, немає відповіді на питання про сумісність блокчейна і квантових комп'ютерів, хоча багатьом хотілося б вірити у зворотне. При цьому галас навколо криптовалют став одним із підтверджень затребуваності блокчейна, незважаючи на низку недоліків, які впадають в очі. І криптовалюти, вочевидь, відіграватимуть важливу роль протягом усього періоду існування інституту грошей.
Взагалі, я б дуже хотів, щоб кожен відвідувач iForum прослухав хоча б на одну лекцію потоку "Інновації". Бо речі, про які ми говоритимемо, стосуються всіх нас. І що більше люди замислюватимуться над тим, що несе нам майбутнє, то вищі шанси, що ми вчасно знайдемо відповіді на питання, які стосуються нашої безпеки та благополуччя.