У проєкті постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" з'явилося кілька нових норм.
Якщо платник податків відповідає хоча б одному з критеріїв ризиковості, комісія регіонального рівня при ДПС приймає рішення про віднесення такого платника до числа ризикованих. Це рішення з його обґрунтуванням платник податків може побачити у своєму електронному кабінеті.
Читай також: Податкова скоротить кількість перевірок бізнесу на 20%
Змінився і порядок виключення платника з переліку ризикових. По-перше, підтверджувальні документи необхідно подавати в електронному вигляді. По-друге, комісія регіонального рівня зобов'язана розглянути подані документи протягом семи робочих днів, що настають за датою їхнього надходження, та ухвалити відповідне рішення.
Із критеріїв ризиковості, у зв'язку з набранням чинності змін до Кримінального кодексу, вилучено пункт щодо посадових осіб підприємства, які мають непогашену або незняту судимість за статтею 205 ККУ (фіктивне підприємництво).
З метою зниження тиску на реальний сектор економіки та для унеможливлення адаптації недобросовісних платників до показників позитивної податкової історії та відсікальних ознак, теж внесено низку змін.
Читай також: У 2020 році зміняться податки для 1,2 і 3 груп ФОПів
1. Для безумовної реєстрації податкової накладної збільшено до 1 млн. грн. суму ПДВ, яку необхідно сплатити до бюджету за попередні 12 місяців.
2. Залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток на кінець звітного (податкового) періоду перевищує 5 млн. грн.
3. Наявність власних та орендованих земельних ділянок становить понад 200 га, які задекларовано до 20 лютого поточного року, та сплачено суму податкового зобов'язання відповідно до суми, відображеної в декларації.
4. Сплата ЄСВ на одного працюючого вдвічі перевищує суму єдиного внеску з мінімальної зарплати за останні 12 місяців за умови, що з початку минулого року керівник та/або засновник не змінювалися, і середньомісячна чисельність працюючих за попередній рік становить не менше п'яти осіб.
5. Загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум єдиного внеску, податків і зборів перевищує 10 млн. грн.
Читай також: Підвищення податків в Україні поки що не буде
Варто зауважити, що після набрання чинності постановою Кабміну № 117, а саме з 11 травня 2019 року, до теперішнього часу кількість зупинених податкових накладних зменшилась і складає 0,2% загальної кількості поданих на реєстрацію ПН. Таким чином, частка зупинених ПДВ-накладних скоротилася на 33%.
До набрання чинності постановою № 117 процедура розблокування ПН/РК була тривалою та складною. Платники податків подавали пакети документів до комісії регіонального рівня, яка ухвалювала рішення протягом п'яти робочих днів. У разі негативного рішення комісії, платники податків зверталися до комісії центрального рівня, яка виносила рішення протягом п'яти робочих днів. У підсумку, платник був змушений чекати на остаточне рішення про розблокування 10 робочих днів.
Зараз процес розблокування податкових накладних триває п'ять робочих днів для платників, рішення щодо яких не переглядає комісія центрального рівня, і сім робочих днів для платників, рішення щодо яких може бути переглянуте комісією центрального рівня.
Читай також: " Спекуляція": Гетманцев розповів про податок на айкоси
У разі зупинення реєстрації ПН/РК контролюючий орган надсилає платнику податків квитанцію з пропозицією надати пояснення та копії документів. Пояснення та копії платник може подати до контролюючого органу протягом 365 днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення протягом п'яти робочих днів, центрального рівня - протягом семи робочих днів, але не раніше отриманого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК комісією регіонального рівня. Рішення комісії центрального рівня вноситься до окремого реєстру ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, та надсилається платнику податків, а рішення комісії регіонального рівня скасовується.
Якщо платник податків не згоден з рішенням регіональної комісії, він може оскаржити рішення в адміністративному порядку до ДПС протягом 10 днів. Рішення комісії ДПС з питань розгляду скарг подальшому адміністративному оскарженню не підлягає, і його можна оскаржити тільки в суді.
Хочу також уточнити, що обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів про порядок зупинення реєстрації ПН/РК триває, і ми запрошуємо всіх охочих долучитися до дискусії.