Програмні РРО: поки що тільки питання, - Олександра Доценко

Олександра Доценко, бухгалтер ЖБК "Теремок" - про те, як працюють програмні РРО для підприємців.
Пресс-служба ЖСК "Теремок"
Пресс-служба ЖСК "Теремок"

Фіскалізація малого та середнього бізнесу, напевно, залишиться однією з найгостріших і найболючіших тем нового року. Особливо для підприємців, які ведуть свій облік самі, не вдаючись до допомоги професійного бухгалтера. Що це таке програмний РРО?

В електронному кабінеті платника податків можна обрати вісім моделей програмних комплексів. Про дві з них інформації немає в принципі, а на шість інших навіть є активні посилання. Отже, Реєстратор розрахункових операцій спеціалізований (РРРО) призначений для фіскалізації операцій з приймання та переказу готівкових коштів, що здійснюються банками та небанківськими фінансовими установами.

Система innovate! забезпечує фіскалізацію робочих місць касирів, підтримує класичні та програмні РРО. Але через зміни до законодавства процес розроблення технічної документації, яка регулює вимоги до програмних РРО, ще не завершено. А отже, продаж (не безоплатна роздача!), адаптація та впровадження innovate! розпочнуться, щойно буде затверджено вимоги до технічних рішень такого рівня.

Читай також: Названо штрафи для ФОП за порушення порядку РО

Касовий апарат Смарт Каса відрізняється тим, що в одному пристрої користувач отримає і касове ПЗ, і сканер товарів, і принтер чеків, і програмний РРО, і POS-термінал, і мобільний додаток, і особистий кабінет. Також пропонується безкоштовне обслуговування, персональні налаштування змін і груп товарів. Звучить заманливо. Хоча ціна такого диво-пристрою - 13,8 тис. грн.

Програмний комплекс "Вебкаса" (Webkassa) можна буде використовувати, за твердженням розробників, на будь-якому комп'ютері, смартфоні, планшеті. Він підтримує всі струменеві, лазерні принтери, термопринтери, сканери штрих-кодів. Вартість обслуговування 2550 грн. на рік. Але от невдача, планований старт експлуатації - четвертий квартал 2020 року.

Читай також: Податкова тестує РРО в смартфоні

Програмне забезпечення, розроблене в надрах реформованої фіскальної служби, має назву E-Receipt і ПК ПТКС Easy S1, опис якого збігається з інструкцією до E-Receipt практично дослівно. У чому різниця - з'ясувати не вдалося. Якщо у підприємця мережа супермаркетів, йому це ПЗ не підійде. Вносити вручну в базу асортимент навіть невеликого магазину з декількох сотень або тисяч найменувань товару ніхто не стане.

А ось для стоматології, салону краси, масажного кабінету, спортзалу або ательє з пошиття одягу E-Receipt - найкращий варіант програмного РРО. Жодних книг ОРО, жодні Z-звіти нікуди клеїти не потрібно. При закритті зміни Z-звіт формується автоматично і реєструється на сайті податкової. Те саме з чеками.

Функції друку в E-Receipt немає взагалі. Чек можна відправити клієнту на електронну пошту або зчитати QR-код. Спочатку це здавалося дивним. Адже є невелика частина клієнтів, які не користуються гаджетами. Цю проблему можна розв'язати таким чином. Касир надсилає чек на свій e-mail і звідти, за потреби, його роздруковує. Звісно, незначні збої в E-Receipt траплялися: іноді не з першої спроби можна було відкрити зміну, іноді - навпаки, закрити зміну, але все більш-менш стабільно працювало. А в серпні 2019 року стався серйозний збій. Хоча чеки можна було продовжувати реєструвати й отримувати фіскальні номери, інформація про це кудись зникла. Спроби перевірити чек оберталися невдачею, а система сигналізувала про помилку.

Читай також: Податкова реформа-2020: РРО, BEPS і митниця

Написали в податкову запит. Відповідь убила: потрібно було поряд із програмним РРО використовувати і традиційний касовий апарат. Серйозно? Видавати кожному клієнту по два фіскальні чеки? І двічі з одного продажу платити податки? Кому потрібна програма, яка б'є по кишені і взагалі по нормальному сприйняттю реальності? Коли вже наші фіскали навчаться говорити платникам податків правду? Про те, наприклад, що система дала збій, і дані не збереглися.

Але замість того, щоб доопрацювати E-Receipt, 31 грудня 2019 року ДПС оголосила про початок тестування нового програмного РРО для смартфонів і планшетів - пРРОсто. Здивувало, що запропоноване ПЗ не є ексклюзивним, розробникам дозволено пропонувати свої версії софту. А також, що розробка не потребує сертифікації, технічної експертизи та включення до Держреєстру моделей РРО - достатньо виконувати вимоги законодавства.

Якщо починається новий етап роботи з новим програмним РРО в пілотному режимі, то виникає законне запитання: коли ж усе перейде в нормальний робочий режим? Адже штрафи скасовувати ніхто не збирається. То чи не раціональніше б було доопрацювати варіант, що вже тестується понад рік, написати зрозумілу і детальну інструкцію? Але поки що у користувачів тільки запитання.

Нагадаємо, чому підприємці протестують проти касових апаратів.

 

Теги:
РРО


ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK