Станом на кінець січня 2024 року за кордоном через війну перебувають 4,9 млн українців. Переважна більшість біженців - жінки та діти. Про це повідомили в Центрі економічної стратегії (ЦЕС).
За розрахунками експертів, станом на січень 2024 року найбільша частка українських біженців у Європі перебуває в Німеччині (30%) та Польщі (22%). Поза країнами Європи найбільшими країнами за кількістю прийнятих із початку повномасштабного вторгнення українців є США (280 тис. осіб), Велика Британія (253,2 тис.) і Канада (210,2 тис.).
Зазначається, що багато країн поступово скорочують витрати на біженців та роблять умови для них більш жорсткими, ніж на початку повномасштабного вторгнення.
У ЦЕС підрахували, що за межами України за різними сценаріями можуть залишитися від 1,4 млн до 2,3 млн українців.
Експерти також надали ключові рекомендації, які можуть стимулювати українців повертатися додому:
- співпраця з країнами ЄС щодо повернення українців після війни;
- швидка післявоєнна відбудова постраждалих регіонів;
- допомога людям із постраждалих та окупованих регіонів на час відбудови;
- розвиток державно-приватного партнерства;
- збільшення ресурсів на комунікацію зі співвітчизниками за кордоном через дипломатичні представництва;
- спрощення реінтеграції дітей до навчання в українських школах та вступу українських випускників іноземних шкіл до українських вузів;
- забезпечення українських біженцям можливості вільного переміщення та вибору місця проживання аналогічно правам громадян Європейського Союзу.
Раніше ми писали, що українським біженцям у Польщі продовжили дію тимчасового захисту до 30 червня 2024 року. Підписано відповідний закон.