Народний депутат Данило Гетьманцев пропонує для нарощування обсягу розміщення ОВДП зобов'язати українських громадян їх купувати. При цьому Україні необхідно використати досвід Ізраїлю.
Про це нардеп повідомив у своєму ТГ-каналі.
«Вважаю, залишається потенціал для подальшого нарощування обсягу розміщень як серед банків, так і юридичних та фізичних осіб. Звичайно, стимулювання попиту на ОВДП лежить насамперед у площині збереження привабливих ставок за цими інструментами. Середньозважена дохідність гривневих ОВДП, випущених у жовтні, дорівнювала 15,6%. Це передує прогнозній девальвації та інфляції. Для населення інвестиційна привабливість ще більша з урахуванням відсутності оподаткування інвестиційного доходу ПДФО та військовим збором (на відміну від депозитів)», - написав Данило Гетьманцев.
На думку нардепа, в Ізраїлі, який у нас прийнято розглядати як зразок країни, яка понад 70 років успішно обороняється від переважаючих сил країн-противників, у 70-ті роки. у минулому столітті було введено низку обов'язкових накопичувальних схем, у т.ч. для фінансування зростання витрат на безпеку. Одним із таких інструментів була довгострокова обов'язкова військова позичка (defense loan).
Він також повідомив, що обов'язкова військова позика, що проіснувала трохи більше 5 років, стала важливим джерелом фінансування військових зусиль Ізраїлю в період до війни Судного дня (1973) та перші роки після неї.
«Чи може подібна обов'язкова накопичувальна схема впроваджена в Україні (виключно на воєнний час та виключно на фінансування сил безпеки та оборони) – питання глибокої політичної, суспільної та професійної дискусії. Так, ми вже маємо військовий збір (до речі подібний військовий збір, war levy, був і в Ізраїлі). Втім, звичайно, це різні інструменти фінансування військових зусиль, спільного в яких це обов'язкова участь у сплаті податку або придбанні облігацій. Вважайте це першою спробою публічно обговорити це складне питання», - наголосив нардеп.
Раніше ми писали про те, що у жовтні 2024 року Міністерство фінансів залучило рекордну суму від випуску державних облігацій – 106,9 млрд грн в еквіваленті 83,4 млрд грн та 569 млн доларів США. Водночас, частка українців-власників облігацій становить лише 4%.