Нові ліміти на банківські перекази: чи є схеми їх обходу і як працюють

Наступним кроком можуть стати обмеження на рівні 50-100 тис. грн для всіх банків, а не тільки в рамках однієї фінансової організації.
Ryan Born / unsplash.com
Ryan Born / unsplash.com

Законних способів уникнути обмежень на карткові перекази, введених підписаним меморандумом між Нацбанком і 31 банком і фінустановою, не існує. Усі альтернативні схеми, такі як конвертаційні центри, регулярно закриваються правоохоронними органами.

Про це пише "Бізнес.Цензор".

Читайте також:

Зазначається, що якщо необхідно вивести гроші на банківську картку або отримати їх готівкою, криптовалюта також не стане рішенням. По-перше, операції з віртуальними активами можуть привернути увагу фінансового моніторингу. По-друге, анонімність у криптовалютних транзакціях - ілюзія, оскільки за детального аналізу ланцюжок переказів можна відстежити.

Повідомляється, що, за даними НБУ, переважна більшість клієнтів - 98% - не перевищують встановленого місячного ліміту переказів за картками. Однак контроль над операціями здійснюється вибірково: комусь без проблем вдасться переказати 200 тис. грн, а хтось зіткнеться з необхідністю надавати документи навіть для операції на 2 тис. грн або менше.

Як пише видання, оптимізувати управління фінансами можна, розподіляючи кошти по рахунках у різних банках, особливо якщо сума перевищує 100-150 тис. грн. Це особливо актуально, оскільки з червня 2025 року планується зниження лімітів. При цьому варто враховувати комісії за перекази між різними фінансовими установами, як при P2P-операціях, так і при переказах за IBAN.

Також слід пам'ятати, що миттєві розрахунки через IBAN не завжди можливі, тому що швидкість зарахування залежить від банку-одержувача і може становити від одного до трьох робочих днів.

Один зі способів акумулювати кошти на одному рахунку - використовувати банківські сервіси, що дозволяють поповнювати баланс з різних джерел без обмежень. Однак питання виведення залишається відкритим.

При цьому традиційним варіантом легалізації коштів залишається ринок нерухомості. У цьому контексті корисною може стати державна програма "єОселя". При оформленні іпотечного кредиту банки вимагають підтвердження платоспроможності позичальника, але не завжди детально перевіряють походження коштів, використаних для першого внеску (20% вартості житла). До початку повномасштабної війни ріелтори, зокрема в Києві, стягували комісію за супровід угод, допомагаючи уникнути додаткових запитань з боку банків.

Тим, хто здає свої рахунки в оренду за невелику плату ($20-100 на місяць), такі схеми навряд чи підійдуть. Однак НБУ та учасники фінансового ринку продовжують посилювати регулювання. Наступним кроком можуть стати обмеження на рівні 50-100 тис. грн для всіх банків, а не тільки в рамках однієї фінансової організації.

Видання нагадує, що восени 2024 року керівництво НБУ провело зустріч із представниками 30 найбільших банків України. Тоді заступник голови Нацбанку Дмитро Олійник запропонував встановлювати ліміти на основі офіційних доходів клієнтів, зазначених в анкетах під час реєстрації.

"Ми радимо банкам домовитися на рівні асоціації, щоб головним орієнтиром для застосування лімітів був підтверджений рівень доходів клієнтів. Це дасть змогу уникнути ситуації, коли користувачі просто переходять з одного банку в інший", - зазначив він.

Таким чином, посилення обмежень на карткові перекази в Україні, ймовірно, продовжиться. Однак залишається відкритим питання, чи допоможе це в боротьбі з тіньовою економікою. Швидше за все, вона просто стане дорожчою.

Раніше ми писали про те, що 10 грудня найбільші українські банки підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг". Документ покликаний посилити контроль банків за операціями клієнтів і встановити нові ліміти на суму переказів, які можна буде здійснювати протягом одного місяця.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK