Перерахунок у платіжках за комуналку: на практиці можуть виникнути проблеми

Для багатьох багатоквартирних будинків в Україні через наявність лічильників перераховувати комунальні платежі за січень не будуть.
Jakub Żerdzicki / unsplash.com
Jakub Żerdzicki / unsplash.com

Уряд зобов'язав комунальні підприємства перерахувати нарахування за січень у випадках, коли послуги з теплопостачання, водопостачання або вивезення сміття не надавалися зовсім або надавалися з порушенням стандартів якості. Однак на практиці все може виявитися набагато складніше. Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на публікацію LB.ua.

Як зазначають у Кабміні, насамперед ідеться про столичні компанії. У січні через російські атаки в Києві виникали перебої з подачею тепла і води. При цьому масових проблем із вивезенням сміття офіційно не фіксували.

Однак чіткі інструкції для комунальників уряд затвердив лише наприкінці січня. Згідно з документом, постачальники мають окремо зафіксувати, скільки днів у кожному конкретному будинку не було тепла або води. Перерахунок має бути проведений автоматично - споживачам не потрібно подавати заяви. Крім того, підприємства зобов'язані опублікувати на своїх сайтах інформацію про кількість днів без послуг і про випадки відхилення показників якості від договірних норм - наприклад, за температурою води або тиском у трубах. Додатково Міністерство розвитку громад і територій проводитиме щомісячний моніторинг роботи комунальних підприємств. Водночас у документі не прописано, які санкції настануть, якщо компанії не виконають перерахунок або припустяться помилок.

Читайте також:

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко звертає увагу, що близько 90% столичних багатоповерхівок оснащені будинковими лічильниками. За його словами, для таких будинків перерахунок фактично не передбачений.

"Там нарахування за гаряче і холодне водопостачання має йти виключно за лічильниками. Вивезення сміття, тут, зрозуміло, все в ручному режимі", - вважає експерт.

За словами Попенка, аналогічна ситуація склалася і з теплопостачанням. Таким чином, розраховувати на перерахунок зможуть переважно мешканці приблизно кожного десятого будинку в Києві. Тим часом перебої з теплом і водою в січні фіксували не тільки в столиці, а й у Харкові та Одесі та в інших містах, де забезпеченість будинків лічильниками може відрізнятися.

Експертка у сфері ЖКГ Христина Ненно підкреслює, що під час перерахунку необхідно враховувати не тільки сам факт відключень, а й параметри теплоносія. Якщо в сильні морози температура води в системі опалення опускалася нижче 60°С, це вже підстава для зменшення нарахувань.

"Для кожного будинку має бути свій розрахунок за спеціальними формулами. Насправді, це дуже серйозний виклик. Тому що всі теплопостачальні компанії збиткові. Що через борги, що через обстріли. Ці підприємства завжди кажуть, що їм не вистачає грошей", - каже Христина Ненно.

З перерахунком плати за водопостачання ситуація не простіша. Знизити оплату зможуть не тільки мешканці будинків без лічильників, а й споживачі з поквартирним обліком. Уряд вимагає враховувати і зниження якості послуги.

"У постанові передбачено: якщо тиск знизився на 10%, то відповідно, на стільки ж має зменшитися оплата за послугу. Такий механізм перерахунку практично неможливий. Багаторічне недофінансування водоканалів призвело до того, що подібні системи фіксування відсутні. Неможливо автоматично виміряти тиск майже в кожному будинку, тим більше тепер", - каже президент Асоціації водоканалів України Дмитро Новицький.

Якщо споживач упевнений, що йому мали зменшити нарахування, але перерахунок не зроблено, захищати свої права слід у законному порядку - звернутися на Урядову гарячу лінію або подати скаргу до Держпродспоживслужби.

"Я раджу всім контролювати свої платіжки і не тільки в цьому випадку. Тому що це ваші гроші. На завищені суми одразу звертайтеся. Бачите, що у вашому під'їзді рік ніхто не прибирає - офіційно скаржтеся, фіксуйте актом. Просто не платити за послугу - це взагалі не варіант. Бо постачальники можуть звертатися до суду і стягуватимуть заборгованість. Додатково на вас покладуть судові витрати, все це піде на Виконавчу службу. І ще їй доведеться додатково заплатити 10% від суми", - наголосила Христина Ненно.

Dengi.ua раніше повідомляли, що Держспоживслужба перевірятиме правильність у платіжках ЖКГ за січень.

Ще раніше Dengi.ua писали, що за рішенням Кабміну українці платитимуть за фактичне споживання послуг ЖКГ.



Слідкуйте за нашими новинами та відео
  • YouTube
  • Facebook
  • Telegram
  • Google News

ТОП-Новини