Спецпенсіонери в Україні: хто вони та скільки отримують

До кінця 2024 року на спеціальні пенсійні виплати буде витрачено з бюджету близько 120 млрд грн.
Спецпенсіонери в Україні: хто вони та скільки отримують
Korng Sok / unsplash.com

В Україні налічується лише 6867 прокурорів-пенсіонерів, значна частина яких отримує пенсію, продовжуючи працювати на своїх посадах. Окрім прокурорів, спеціальні пенсії від держави отримують ще й судді (які й допомагають прокурорам отримувати надвеликі виплати), колишні держслужбовці, правоохоронці, військові та «чорнобильці».

Про це пише «Економічна правда», аналізуючи ситуацію зі спецпенсіями в Україні.

Читайте також:

Видання зазначає, що останні кілька років держава зіткнулася з цілим шквалом позовів, у яких люди вимагають доплати до пенсії у розмірі 2-3 мінімальні зарплати. Як правило, суди задовольняють такі вимоги, посилаючись на законодавство, яке вже втратило чинність.

Також повідомляється, що пільги при виході на пенсію держава гарантує ще низку категорій осіб. Наприклад, для тих, хто працював на роботах із шкідливими умовами праці – так звані списки №1 та №2. За даними Мінсоцполітики, кожен п'ятий український пенсіонер має право на ті чи інші пільгові пенсії. При цьому в Україні цей показник у рази перевищує відповідні показники у розвинених країнах.

Як пише видання, розмір спеціальних пенсій значно більший за звичайні. Однак у Мінсоцполітики не надали відповідні дані на жовтень 2024 року у відповідь на запит журналістів. Водночас, відомо, що на початку 2023 року середній розмір пенсії прокурора був у 4,5 разу більшим, ніж середня пенсія в Україні, а грошове утримання суддів – у 21 раз.

Зазначається, що такі значні виплати чинять тиск на державний бюджет, за рахунок якого і оплачуються спецпенсії. При цьому обсяги цих витрат зростають рік у рік. Так, за 9 місяців 2024 року на спецпенсії держава витратила майже 88 млрд грн, що на 20% більше, ніж за аналогічний період 2023 року (73,3 млрд грн). А до кінця цього року спецпенсії коштуватимуть бюджету близько 120 млрд грн.

При цьому, як повідомляє видання, зростають не лише витрати держави на виплату спецпенсій, а й борги щодо рішень судів про перерахунок пенсійних виплат. Адже часто пенсіонери просять суд не просто призначити їм велику пенсію, а й стягнути з держави кошти, яких вони не отримали у попередні періоди. Якщо на початку цього року борг за такими рішеннями судів становив 66 млрд грн, то вже в жовтні він зріс до 76 млрд грн.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що станом на 23 жовтня найбільший відсоток прокурорів, які мають статус особи з інвалідністю, було виявлено у Черкаській та Хмельницькій областях.



x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK