За даними YouControl, у першому півріччі в Україні закрилося ФОП та компаній відповідно на 54% та 15% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Водночас, багато ЗМІ представляють цю ситуацію виключно у негативному контексті, не враховуючи показників відкриття нового бізнесу. Так, за першу половину 2024 року - закрилося 92 тис. ФОП, а відкрилося нових - 148,5 тис.
Про це повідомляє народний депутат Данило Гетьманцев у своєму ТГ-каналі.
Нардеп зазначив, що нового бізнесу (ФОП, компаній) відкривається набагато більше, ніж закривається.
«У першому півріччі 2024 року нових ФОП відкрилося на 61% більше, ніж закрилося, а темпи реєстрації нових ФОП у річному вимірі зросли на 11%», – повідомив Гетьманцев.
За його словами, прискорення закриття бізнесу – це об'єктивний процес, зумовлений насамперед війною, що триває 2,5 років, а також поширенням практик використання ФОП/компаній для цілей податкової оптимізації.
«Малому бізнесу проходиться працювати зараз у надважких умовах: по дві-три повітряні тривоги на день, коли весь бізнес має зупиняти роботу (у Харкові, Херсоні, Запоріжжі взагалі під щоденними обстрілами), а між ними відключення електроенергії на 4-6-8 ( залежно від регіону) годин. Не всі здатні потягнути роботу за умов генераторної економіки та подорожчання вартості енергоносіїв, зростання вартості робочої сили в її одночасному дефіциті через посилення мобілізації. Тому у багатьох просто закінчилися ресурси та запас міцності», – вважає нардеп.
Крім того, за словами нардепа, може йтися про відкладений попит на закриття бізнесу, власники якого зіткнулися з труднощами через війну, але юридично розпочали процес закриття та виходу з бізнесу лише зараз.
Він також розкритикував ведення бізнесу з метою податкової оптимізації та розповів про те, як держава з цим бореться.
«Певний вплив на активізацію закриття таких суб'єктів бізнесу вплинули на законодавчі зміни. Нагадаю, що з 1 серпня 2023 року ми відновили податковий режим, який діяв до початку повномасштабного вторгнення, згодом відновили податкові перевірки та повернули штрафні санкції. Введено обов'язкове РРО і видача фіскальних чеків, і частина звикли працювати інакше змушена була припинити діяльність. Ми закриваємо щілини у законодавстві, які дозволяли вести бізнес із ухилянням від оподаткування. У цьому плані наведу ринок зерна («чорного»), підакцизних товарів, ввезення в Україну величезного асортименту – від кормів для тварин до велосипедів та одягу без сплати податків та їх реалізацію через «кеш», які роками вели його через десятки ФОП чи фірм-одноднівок, припиняли таку практику», – наголосив Гетьманцев.
Раніше ми писали про те, що 25 млн грн грантів на старт чи розвиток свого бізнесу отримають 54 переможці дванадцятої у 2024 році хвилі ветеранського компонента програми "Власна справа".