У червні 2024 року глава Держлісагентства Віктор Смаль заявив про кінець популярної схеми приховування незаконних вирубок завдяки обов'язковій фотофіксації зрубаної деревини. Тепер навіть неколоті дрова можна перевозити тільки після того, як працівники лісогосподарств внесуть до спеціальної системи докладну інформацію про вантаж і додадуть до них фото завантаженого деревом автомобіля з різних ракурсів. Журналісти проаналізували понад 57 тис. товарно-транспортних накладних (ТТН) та понад 72 тис. фотографій із завантаженими деревиною вантажівками та виявило, що українські лісники швидко придумали, як обійти систему.
Про це пише NGL.media.
За даними Держлісагентства, показник коректно завантажених фото в систему становить 93-95%. При цьому аналіз журналістів підтверджує такі висновки: за перші два тижні вересня ми виявили 369 документів із фейковими фото чи закритим екраном, а це близько 2% тих ТТН, які на той час мали фото. Втім, цей відсоток значно відрізняється за різними лісокористувачами, досягаючи у деяких 50% від усіх їх ТТН.
«Ми виявили низку схем, як можна обійти функціонал фотофіксації Держлісагенства та сформувати ТТН. Наприклад: сфотографувати зображення з іншого екрана, закрити пальцем камеру чи сфотографувати сторонні предмети», - наголошують журналісти.
Повідомляється, що, наприклад, у Коропському спеціалізованому лісогосподарському підприємстві «Агролісгосп» на Чернігівщині одразу зізналися, що немає часу їздити на кожне завантаження, тому формують накладні заздалегідь в офісі. А в комунальному лісогосподарському підприємстві «Галсільліс» у Львівській області ми виявили, що половина (11 із 22) виїздів за аналізований нами період – також викладені з фотографіями, на яких повністю закрито пальцем камеру. Також фото, зроблені з екрану комп'ютера, зображення офісного лінолеуму та закриту пальцем камеру знайшлися і на накладних «Волинського військового лісгоспу». Там, щоправда, вважають, що це сталося через «поганий інтернет».
При цьому наголошується, що без мережі неможливо сформувати ТТН, оскільки представник лісгоспу повинен завантажити фото в систему, тільки тоді накладна піде до друку, тому версія про відсутність зв'язку сумнівна.
«Наша перевірка також показала, що лісгоспи Держлісагентства справді сумлінніше завантажують фото порівняно з комунальними та лісами Міноборони. Однак і там не обійшлося без хитрощів. Наприклад, ми виявили у «Верховинському лісовому господарстві» сім ТТН, де було сфотографовано екран, а не реальні лісовози. В одній із таких накладних ми помітили, що час оформлення 19:41, а того дня сонце зайшло о 19:30. Можете переконатись самі, що на фото світлий день. Загалом ми виявили 36 ТТН із некоректними фото серед підприємств Держлісагентства» - пише видання.
Також повідомляється, що після того, як журналісти отримали офіційну позицію ДП «Лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру» (ЛІАЦ) про те, що фейкові фото не вважаються порушенням, вони вирішили з'ясувати, скільки коштів було витрачено на впровадження та підтримку (покращення) функціоналу "фотофіксація".
З відповіді на запит видання випливає, що на це було витрачено 93 тис. грн. У той же час, коли були проаналізовані закупівлі на онлайн-платформі Prozorro, виявилося, що лише за 2024 рік «ЛІАЦ» замовив послуги для вдосконалення цього функціоналу більш ніж на три мільйони гривень.
«У новій відповіді чиновники «знайшли» витрачені мільйони та підтвердили, що на удосконалення функціоналу «фотофіксація» за допомогою штучного інтелекту (ШІ) справді оголошено тендери та закупівлі 3,189 млн грн. При цьому додали, що інвестиція у штучний інтелект принесе суттєву економію у зарплатний фонд підприємства, адже аналізом зараз займається 10 працівників «ЛІАЦ». Дивує лише те, що за тиждень до відповіді Держлісагентства Артур Космач, заступник генерального директора ДП «ЛІАЦ», заявляв, що зараз ніхто не працює над перевіркою фото», - зазначають журналісти.
Раніше ми писали про те, що НАБУ разом із САП направили до суду справу за звинуваченням екс-начальника Державного агентства лісових ресурсів України в отриманні хабара 3,7 млн доларів США та 10,8 млн євро.