Словаччина розгляне заходи проти України, такі як припинення резервних поставок електроенергії після 1 січня, якщо Київ, як очікується, припинить транзит російського газу до Словаччини. Таку заяву зробив словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо.
Про це повідомляє Reuters.
Зазначається, що Словаччина намагається зберегти постачання російського газу через Україну в 2025 році, хоча Київ відмовився продовжувати транзитну угоду з Москвою, яка закінчується наприкінці року, поки вони залишаються в стані війни.
Повідомляється, що Словаччина стверджує, що альтернативні маршрути різко збільшать витрати і вдарять по її власних транзитних операціях, внаслідок чого вона втратить 500 мільйонів євро на зборах.
Так у відеозверненні на Facebook у п'ятницю Фіцо повторив свою думку про те, що припинення постачання газу через Україну вдарить по ЄС та його конкурентоспроможності. Він навів оцінки, згідно з якими вартість для Євросоюзу може досягти 120 мільярдів євро у 2025-2026 роках через вищі ціни не лише на газ, а й на виробництво електроенергії з палива. При цьому він поклав провину на президента України Володимира Зеленського, з яким він публічно сперечався минулого тижня.
«Після 1 січня ми оцінимо ситуацію і можливості заходів у відповідь проти України. Якщо це буде неминуче, ми припинимо постачання електроенергії, яка потрібна Україні під час відключень електроенергії. Або ми домовимося про інший курс дій» - заявив Роберт Фіцо.
Видання нагадує, що Фіцо змінив зовнішню політику Словаччини з моменту приходу до влади трохи більше року тому, зокрема, припинивши військову допомогу Україні та налагодивши потеплілі відносини з Росією. А минулої неділі Фіцо став лише третім лідером ЄС, який відвідав президента Росії Володимира Путіна в Москві з початку війни.
Однак Словаччина також надала гуманітарну допомогу Україні та експортувала дизельне паливо та електроенергію своєму сусідові. Так, у січні-листопаді цього року Словаччина експортувала 2,4 млн мегават-годин електроенергії, що на 152% більше, ніж у попередньому році.
Раніше ми писали про те, що через припинення транзиту російського газу через українську газотранспортну систему (ГТС) у 2025 році в Україні пропонується вчетверо збільшити тарифи на транспортування ресурсу для внутрішніх одержувачів послуги.