Американські переговірники чинять тиск на Київ, прагнучи отримати доступ до ключових мінеральних ресурсів України, і в цьому контексті підняли питання про можливе обмеження доступу країни до супутникового інтернету Starlink, що належить Ілону Маску.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на три джерела, обізнані з ситуацією.
Як повідомляють джерела, обговорення подальшого використання Україною системи Starlink, керованої компанією SpaceX, стало частиною переговорів між представниками США та України. Це сталося після того, як президент України Володимир Зеленський відкинув початкову пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента.
Супутниковий інтернет Starlink відіграє найважливішу роль у забезпеченні зв'язку на території України, яка постраждала від бойових дій, а також активно використовується збройними силами країни.
За даними обізнаних джерел, цього питання знову торкнулися в четвер на зустрічі спеціального представника США по Україні Кіта Келлогга з Володимиром Зеленським.
Одине з джерел, яке побажало зберегти анонімність у зв'язку із закритим характером переговорів, повідомило, що Києву дали зрозуміти: якщо угоду щодо стратегічно важливих мінеральних ресурсів не буде досягнуто, країна ризикує втратити доступ до супутникового зв'язку найближчим часом.
Видання зазначає, що в п'ятницю Зеленський заявив, що переговорні групи США та України працюють над угодою, а президент США Дональд Трамп висловив упевненість у її швидкому підписанні.
При цьому Мелінда Харінг, старший науковий співробітник Атлантичної ради, підкреслила, що система Starlink має критичне значення для роботи українських безпілотників, які становлять важливу частину військової стратегії країни.
"Втрата Starlink стане переломним моментом", - зазначила Герінг, додавши, що Україна досягла паритету з Росією у використанні безпілотників і артилерійських снарядів. За її словами, Україна має в своєму розпорядженні широкий спектр безпілотних технологій, включно з морськими дронамі, розвідувальними апаратами і далекобійними безпілотниками.
Запити агентства про коментарі, спрямовані до посольства України у Вашингтоні, Білого дому та Міністерства оборони США, поки що залишилися без відповіді. Компанія SpaceX, що управляє Starlink, також не надала офіційного коментаря.
Раніше ми писали про те, що в компанії SpaceX Ілона Маска виявлено російський слід.