Енергобезпека: чи здатні росіяни запустити ЗАЕС

На сьогоднішній день всі фактори говорять про те, що спроба підключити станцію може створити потенційну загрозу ядерній та радіаційній безпеці, але ситуація може змінитися.
ілюстративне фото / uatom.org
ілюстративне фото / uatom.org

Глава "Росатома" Олексій Лихачов раніше заявляв про підготовку масштабної програми з відновлення роботи Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Однак із вересня 2022 року станція залишається непрацюючою: усі шість енергоблоків перебувають у стані холодної зупинки, а електроенергія надходить із території України.

Про це пише "Економічна правда", аналізуючи, чи зможуть окупанти підключити ЗАЕС.

Читайте також:

Зазначається, що до завершення бойових дій відновлення роботи ЗАЕС неможливе, оскільки зберігаються загрози безпеці та залишаються невирішеними низка складних питань. Серед ключових проблем видання виділяє такі:

  1. Обладнання станції продовжує деградувати. За словами генерального директора ЗАЕС Руслана Карікова, через мілітаризацію території, недостатнє технічне обслуговування, відсутність ремонту та брак кваліфікованих спеціалістів ситуація на об'єкті тільки погіршується.
  2. Виник дефіцит води, необхідної для охолодження реакторів. Особливо гострою проблема стала після руйнування Каховської ГЕС у червні 2023 року, внаслідок чого станція втратила основне джерело водопостачання. Водойма-охолоджувач залишається на критично низькому рівні: станом на 7 березня 2025 року її глибина становила 14,12 метра, чого вистачає лише для підтримання холодної зупинки енергоблоків.
  3. У поточних умовах станція не здатна передавати електроенергію. "Практично всі лінії, за винятком двох, що ведуть на підконтрольну Україні територію, пошкоджені. Питання про введення в експлуатацію енергоблоків поки не розглядається", - пояснює Каріков.

"Президент "Енергоатому" Петро Котін неодноразово заявляв, що Росія не зможе підключити станцію до своєї енергосистеми або інтегрувати її з окупованими територіями. "Правильним рішенням для України буде запобігти таким спробам, і я впевнений, що наші Збройні Сили готові до цього", - наголошував він. Однак подальша доля станції в разі припинення вогню залишається невизначеною", - пише ЕП.

4. Невідомий поточний стан ядерного палива. При цьому його експлуатаційний термін, встановлений компанією Westinghouse, незабаром добігає кінця. Чотири з шести реакторів працюють на американському паливі, тоді як два містять залишки російського.

"Усі ці фактори створюють потенційну загрозу ядерній та радіаційній безпеці не тільки для України, а й для всього континенту. На думку Котіна, ситуація на захопленій станції залишається критичною", - підкреслює видання.

Чи можна сприймати заяви "Росатома" про повернення станції в експлуатацію всерйоз?

Як вважає колишній головний інженер Чорнобильської АЕС Микола Штейнберг, такі заяви більше мають політичний характер. "Під час війни витрачати величезні суми на відновлення об'єкта, який надалі може знову опинитися під загрозою, - вкрай нераціонально", - вважає він.

Цю точку зору поділяє джерело видання в українському уряді. "Наразі подібні заяви не заслуговують на серйозну увагу. Якщо ж буде досягнута угода про перемир'я або мир - це вже інша ситуація", - зазначив він.

На думку опитаних виданням експертів, відновити роботу ЗАЕС можливо, але потребуватиме значних фінансових і часових витрат.

"Технічні складнощі є, але вони не є нездоланними. Однак ситуація наразі настільки нестабільна, що прогнозувати що-небудь складно. Якщо уявити найгірший для України сценарій, за якого станція залишиться під контролем Росії, то її відновлення теоретично можливе", - заявив представник однієї з енергокомпаній За його оцінкою, до літа наступного року можна запустити два енергоблоки, а до кінця зими - три-чотири. Повноцінна робота всіх шести блоків неможлива без відновлення Каховської ГЕС і забезпечення станції необхідною кількістю води", - повідомляє ЕП.

Водночас, наразі обговорювати можливий перезапуск станції передчасно, особливо в умовах присутності російських військових. Президент України Володимир Зеленський під час останньої зустрічі з главою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі знову заявив про необхідність повернення ЗАЕС під контроль України. Долю станції також обговорювали під час переговорів із президентом США Дональдом Трампом, однак чітких рішень поки що не ухвалено.

"Своєю чергою, Росія, ймовірно, спробує зберегти контроль над об'єктом. "Логіка очевидна: навіщо будувати нову генерацію на 6 ГВт, витрачаючи десятки мільярдів доларів, якщо можна просто заволодіти готовим об'єктом? З економічної точки зору цей сценарій дуже вигідний для Росії", - зазначило джерело ЕП в українському уряді. Однак робити прогнози щодо подальшої долі станції поки складно", - резюмує видання.

Раніше ми писали про те, що, за словами міністра енергетики Германа Галущенка, рівень води на ЗАЕС не дозволяє експлуатувати реактори станції.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK