Україна незадоволена угодою зі США: що не влаштовує

Журналісти ознайомилися з новим проєктом документа, який було надіслано Україні 23 березня, що істотно перевищує рамки початкової економічної угоди.
ілюстративне фото / president.gov.ua
ілюстративне фото / president.gov.ua

Новий проєкт угоди про природні ресурси, запропонований Сполученими Штатами, може суттєво загрожувати суверенітету України, вивести фінансові потоки за межі країни та збільшити залежність Києва від Вашингтона.

Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на слова трьох анонімних високопоставлених українських чиновників.

Читайте також:

За даними видання, США наполягають на створенні великої угоди, яка регулюватиме контроль над ключовими мінеральними ресурсами та енергетичними активами України, не надаючи водночас жодних гарантій безпеки і значно розширюючи свої колишні вимоги.

Журналісти також повідомляють, що ознайомилися з новим проєктом документа, який було надіслано Україні 23 березня, що істотно перевищує рамки початкової економічної угоди. Згідно з інформацією, угода охоплюватиме всі мінеральні ресурси, включно з нафтою і газом, а також важливі енергетичні активи на території України.

Видання виділяє кілька ключових аспектів проекту угоди:

  • Вашингтон пропонує створити наглядову раду для контролю над спільним інвестиційним фондом, який розподілятиме доходи від українських нафтових, газових і мінеральних проєктів між США та Україною;
  • Три з п'яти членів ради призначатимуться Сполученими Штатами, що дасть Вашингтону право вето на рішення фонду;
  • Внески США, здійснені після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, можуть розглядатися як частина цього партнерства;
  • Проєкти, включені до фонду, будуть реалізовуватися як урядом України, так і компаніями, схваленими Києвом або державними установами;
  • Угода охоплює інфраструктуру, необхідну для експлуатації природних ресурсів, включно з дорогами, залізницями, трубопроводами, портами та переробними заводами;
  • Кошти, отримані за цією угодою, конвертуватимуться в іноземну валюту і виводитимуться за кордон, а Україна нестиме відповідальність за компенсацію в разі затримок або суперечок;
  • США отримуватимуть виплати з фонду раніше за Україну, з 4% надбавкою, водночас Україна збереже право на пріоритетні інфраструктурні проєкти і право вето на продаж ресурсів третім сторонам.

Також повідомляється, що міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що, на його думку, угоду може бути підписано вже наступного тижня. Однак три високопоставлені українські чиновники висловили сумніви в цьому. Один із них охарактеризував новий проєкт як "несправедливий", а інший порівняв його з "грабунком". Третій чиновник повідомив, що для аналізу документа і підготовки зустрічної пропозиції було залучено команду юридичних консультантів.

Однак українські джерела висловили невдоволення зростаючим тиском з боку президента США Дональда Трампа, який закликає їх до компромісів задля досягнення припинення вогню і встановлення миру, незважаючи на триваюче вторгнення Росії. Хоча в угоді не згадується про право власності США на ядерну енергетичну інфраструктуру України, чиновники все ще побоюються, що це питання може бути порушено в майбутньому.

Зі свого боку Державний департамент США не відповів на запит видання. А представник Мінфіну заявив, що Сполучені Штати залишаються прихильними швидкого укладенню цієї важливої угоди для забезпечення довгострокового миру як для України, так і для Росії.

Раніше ми писали про те, що США хочуть масштабувати ресурсну угоду з Україною.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK