Угода між Україною та США про користування надрами не є міжнародним договором, а українські надра не будуть передані у власність американських компаній.
Про це повідомила міністр юстиції Ольга Стефанішина в інтерв'ю "Юридичній практиці".
За словами міністра, ця угода не є міжнародним договором і не підпадає під дію закону про міжнародні договори. При цьому міжнародним договором буде подальша угода, що передбачає створення самого Фонду відновлення інвестицій.
"Ця ж угода закріплює політичну домовленість між урядами України і Сполучених Штатів Америки стосовно наміру створити Фонд. Вона передбачає основні елементи, що мають бути закріплені в наступній угоді, яка вже підлягатиме ратифікації парламентом та буде міжнародним договором.", - зазначила Ольга Стефанішина.
Вона також повідомила, що Фонд наповнюватиметься за рахунок коштів, згенерованих від прав на користування українськими надрами. Ці кошти будуть спрямовані до Фонду та реінвестовані в Україну. Передбачається, що Фонд перебуватиме у спільній власності України та США.
При цьому міністр підкреслила, що для ратифікації договору про Фонд не потребуватиме проведення всеукраїнського референдуму, оскільки не передбачає відчуження прав на надра.
"Якщо б мова йшла саме про використання надр України чи про право на українські надра, то, безумовно, це питання не лише ратифікації, а й, дійсно, референдуму. Адже ми всі знаємо прописну істину з Конституції України, що надра належать народові України. Угода не передбачає передання прав на користування надрами чи будь-яких прав власності. Мова йде про розподіл надходжень до державного бюджету, частина з яких генерується у Фонд", - заявила Стефанішина.
Крім того чиновниця повідомила, що після укладення угоди не настають жодні правові наслідки, а Україна не отримує зобов'язань щодо фактичного перерахування коштів або їх передачі. За її словами, такі зобов'язання виникнуть тільки після укладення договору про створення Фонду та проведення всіх необхідних процедур.
Раніше ми писали про те, що головне юридичне зобов'язання України перед США - почати переговори про більш детальну угоду, яка регулюватиме діяльність так званого "Інвестиційного фонду відновлення".