$100 млрд може коштувати українська атомна енергетика - експерт

При цьому обсяг інвестицій, необхідний для розвитку галузі, оцінюється приблизно в $150 млрд.
Хмельницька АЕС / energoatom.com.ua
Хмельницька АЕС / energoatom.com.ua

Українська атомна енергетика потребує масштабних інвестицій обсягом щонайменше $150 млрд. Ці гроші можуть прийти, зокрема, зі США, якщо про це домовляться Київ і Вашингтон. Про те, як американці можуть "увійти" в капітал українських АЕС і з якими проблемами при цьому зіткнуться, в інтерв'ю dengi.ua розповів співзасновник Асоціації фахівців атомної промисловості Максим Пишний.

Експерт вважає, що в разі досягнення домовленості між Україною та США, американці без особливих проблем зможуть "увійти" в українську атомну енергетику. Згідно з чинним законодавством, українські атомні станції можуть перебувати в будь-якій формі власності: державній, приватній або комунальній.

На думку Пишного, технічно "входження" може відбутися трьома способами. Перший - через купівлю/отримання американською стороною частини акцій Енергоатома. У цьому разі необхідно ухвалити відповідну постанову Кабміну, а також отримати згоду Євратому і ЄБРР, оскільки український регулятор пов'язаний з ними кредитними зобов'язаннями на 600 млн євро. У цьому разі американцям необхідно буде створити в Україні окрему юридичну особу.

Другий спосіб "входження" США в українську атомну енергетику - корпоратизація окремих атомних станцій. Попередньо Кабмін має вивести їх зі складу Енергоатома. За оцінкою експерта, якщо сторони вирішать піти таким шляхом, то з комерційної точки зору правильніше було б почати з Хмельницької АЕС, для американців тут більше можливостей заробити гроші.

Найвигіднішим для України Пишний вважає третій спосіб - через механізм державно-приватного партнерства.

"Відповідна законодавча база в Україні є, тому з цього боку не буде жодних перепон... Важливо отримати від американських партнерів інвестиції в нашу атомну енергетику у вигляді модернізації окремих об'єктів енергетичної інфраструктури, або побудови нових", - наголошує експерт.

Якщо виявиться, що Сполучені Штати хочуть не володіти, а управляти українською атомною енергетикою, то, на думку Пишного, цього можна домогтися через отримання контролю над наглядовою радою Енергоатома. Згідно із законодавством, вона має досить великі повноваження з управління, зокрема, стратегічними проектами та розподілу прибутку.

Оцінюючи перспективи розвитку української атомної енергетики, експерт підкреслює, що наразі вартість українських АЕС, включно із Запорізькою, може становити близько $100. З урахуванням того, що до 2035 року Україна має вивести з експлуатації кілька старих енергоблоків і закрити всі ТЕС, загальний обсяг інвестицій, необхідних для заміщення втрачених потужностей і забезпечення сталого розвитку економіки, оцінюють приблизно в $150 млрд.

"Таких "вільних" грошей в України немає і навряд чи буде, тому, прихід приватних інвестицій в українську атомну енергетику є безальтернативним", - резюмує Пишний.

Раніше ми писали, що Трамп і Путін планують обговорити долю Запорізької АЕС.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK